Badanie EMG — jak przebiega i ile trwa?

Badanie EMG to badanie pozwalające na ocenienie stanu mięśni oraz nerwów obwodowych. Pozwala na szybkie wykrycie i zdiagnozowanie wielu nieprawidłowości. Jak dokładnie wykonuje się badanie?

Co to jest badanie EMG?

Badanie EMG to skrócona nazwa od elektromiografii. Celem tego badania jest sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania mięśni oraz przewodzenia w nerwach obwodowych. W przypadku wystąpienia wszelkiego rodzaju uszkodzeń lub nieprawidłowości pozwala ocenić dokładne miejsce oraz stopień zaawansowania uszkodzenia nerwów czy mięśni. Badanie często wykonuje się u sportowców, u pacjentów, którzy doświadczyli niedotlenienia lub udaru mózgu oraz u osób, które cierpią na różnego rodzaju dolegliwości nieznajomego pochodzenia. Badanie EMG w Gdyni oraz każdym innym mieście, wykonywane jest przez neurologa. Powinno zostać zalecone w przypadku występowanie niecodziennych objawów związanych z pracą mięśni. Może to być pojawienie się bólu, drętwienia, czy mrowienia, jak również niekontrolowanych skurczów. Może być bardzo pomocne w diagnozie stwardnienia rozsianego czy rdzeniowego zaniku mięśni.

Jak przebiega badanie EMG?

Czas trwania badania EMG jest zależny od pacjenta, stopnia schorzenia oraz zakresu badania. Cały proces polega na wprowadzeniu w mięsień specjalnej elektrody igłowej. Pozwala ona stymulować mięsień i badać jego reakcję na impulsy. Zapis reakcji mięśnia wykonywany jest zarówno w stanie maksymalnego, jak i minimalnego skurczu.

Badanie nie powinno być wykonywane u kobiet w ciąży oraz u osób z problemami sercowymi, którym został wszczepiony rozrusznik czy zastawka. Każde badanie, również EMG w Gdyni jest raczej bezbolesne. Pacjent może jedynie w trakcie badania poczuć minimalny dyskomfort związany z ukłuciem. Nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań czy odstawienia przyjmowanych leków. Wynik badania jest przekazywany pacjentowi natychmiast. Umożliwia to lekarzowi szybką ocenę stanu mięśni, postawienie diagnozy i wprowadzenie zalecanego leczenia.