zielony dach

Budowa dachu zielonego od podstaw

Tak zwane zielone tarasy, czy też ogrody na dachu lub po prostu zielone dachy są coraz częstszym widokiem nie tylko w Europie Zachodniej, ale również w Polsce, gdzie ich dostępność stale rośnie i pojawia się coraz więcej firm, które specjalizują się w ich budowaniu. Jak wygląda budowa dachu zielonego od podstaw?

Jak zacząć budowę dachu zielonego?

Najlepszym początkiem, gdy interesuje nas budowa dachu zielonego jest znalezienie dobrej firmy, która nam go wykona. Zatrudnienie prawdziwych specjalistów jest bowiem niezwykle istotne i od tego zależy jakość wykonania zielonego dachu, więc w tej kwestii nie ma co oszczędzać. Jak więc odszukać takie przedsiębiorstwo?

Sposób jest niezwykle prosty i dostępny praktycznie dla każdego. Wystarczy mieć pod ręką urządzenie z dostępem do internetu, uruchomić przeglądarkę internetową i wpisać w niej frazę „systemy zielonego dachu w Podlaskim„. Z jej pomocą bez większych problemów będziemy w stanie błyskawicznie znaleźć firmy, które zajmują się budową dachów zielonych.

Jak przebiega budowa dachu zielonego?

Wpierw trzeba przystosować dach. W tym celu warstwa hydroizolacyjna jest montowana pod izolacją termiczną, a w razie potrzeby wzmacnia się także konstrukcję, by zwiększyć jej nośność. Następnie układa się warstwę ochronną, która będzie blokować korzenie przed przerastaniem i w konsekwencji uszkodzeniem warstwy izolacyjnej. Nad warstwą ochronną spotkamy drenaż w formie na przykład żwiru czy też specjalnej maty bądź płyty drenażowej.

Najważniejsze są ostatnie trzy warstwy. Mowa tu o filtracji, którą wykonuje się z geowłókniny, warstwie wegetacyjnej tworzonej ze substratu mineralnego, który pozwoli na skuteczne gromadzenie wody potrzebnej do wzrostu roślin, a na samym szczycie mamy wartstwę roślinną. Może być to warstwa intensywna lub ekstensywna. Ta pierwsza zakłada posadzenie wyższych roślin, a zielony dach ekstensywny to nic innego jak dach pokryty trawą, mchem czy też różnymi bardzo niskimi roślinami.

Related Posts

Dodaj komentarz