Chodzenie z kijami

nordic walking

Nordic walking docelowo był metodą treningową dla narciarzy biegowych. Wymyślony został w Finlandii, jedna obecnie cały świat „chodzi z kijami”. Zwyczajny marsz jest prawie nieporównywalny z nordic walking. Finlandzki trening angażuje podczas marszu o wiele więcej partii mięśniowych oraz pozwala osiągnąć niebotycznie większe korzyści zdrowotne niż zwykły spacer.

Taki trening to idealna propozycja szczególnie dla osób starszych, gdyż takie spacery odciążają stawy, redukują nacisk na kości, a strome podejścia przestają być wyzwaniem. Czy jednak można połączyć ten niecodzienny sposób spacerowania z turystyką? Bezapelacyjnie – tak! Mnóstwo miejscowości, zwłaszcza górskich, zapewniło szlaki dla spacerowiczów z kijkami, które oznaczone są specjalnymi symbolami.

Nordic walking – nie musimy nawet kupować kijków

Co więcej, nie musimy nawet kupować kijków do nordic walking, ponieważ w gminnych ośrodkach kultury są one do wypożyczenia! W swoje czy nie, gdy w końcu się uzbroimy w kije możemy ruszyć na szlak. Do wyboru będziemy mieć szlaki o różnym poziomie trudności, dlatego nie będzie problemu z wyborem szlaku dla poszczególnych osób. Zarówno dzieci, jak i wytrawni sportowcy znajdą ścieżkę idealną dla siebie i swoich możliwości. Ponadto, taki rodzaj spaceru można również uprawiać w miastach, na płaskich terenach, nie zmniejszy to w żaden sposób efektów jakie daje nordic walking. Nordic walking to nie tylko ciekawy sposób na rekreację, ale również nietypowa opcja turystyczna, dzięki której zwiedzenie może stać się również okazją do uprawiania sportu.