Czy warto kupić odtwarzacz budowlany?

Zakup odtwarzacza budowlanego

Sklepy budowlane mają w swojej ofercie wiele radioodbiorników budowlanych o różnej konstrukcji, wyposażeniu i przeznaczeniu. Wielu osobom problem sprawia wybór odpowiedniego modelu. Jak rozumieć opisy? Jak długo pracuje akumulator na jednym ładowaniu? Czy radio faktycznie wytrzyma warunki panujące na budowie? Postaramy się pomóc w tych dylematach.

Duża oferta

Na rynku wybór jest ogromny, co można sprawdzić tutaj: https://www.narzedzia.pl/radia-budowlane,c11198/. Oprócz samych radioodbiorników można także kupić głośniki, podłączane za pomocą Bluetootha do telefonu lub tabletu. Sprzęt dostępny na rynku można podzielić na:

  • głośniki Bluetooth,
  • radia kompaktowe – charakteryzują się niewielką budową, pozwalającą na noszenie radia przy pasku, schowania go do torby narzędziowej itp.
  • radia z latarką – tego typu odbiorniki przypominają budową latarkę. Zaopatrzone są w diody led o dużej mocy lumenów. To kompaktowe narzędzie, idealne dla osób, które sporo przemieszczają się w pracy i potrzebują różnorodnego sprzętu, a nie chcą chodzić obwieszeni każdym z nich,
  • duże modele – to radia wyposażone najczęściej w klatkę, chroniącą przed upadkiem i wstrząsami, idealne dla całej ekipy budowlanej.

Jaki odbiornik?

Wybierając radio budowlane należy zastanowić się, jakie dokładnie mamy oczekiwania. Przede wszystkim ważną kwestią jest rodzaj zasilania. Tutaj mamy trzy opcje do wyboru:

  • elektryczne – modele zasilane kablem sprawdzą się na pewno w stolarnii lub warsztacie, czyli miejscach w których po pierwsze raczej pracujemy stacjonarnie przy określonym stanowisku, a po drugie – mamy stały dostęp do gniazdka elektrycznego,
  • akumulatorowe – zasilane akumulatorami Li-Io lub Ni-mh modele to sprzęt, który świetnie sprawdzi się na każdej budowie albo campingu. Większość baterii starcza na kilkanaście godzin pracy przy jednym naładowaniu, radia mogą być ładowane przez USB, posiadać ładowarkę lub korzystać z wsuwanej baterii,
  • zasilanie hybrydowe – te modele są najbardziej uniwersalne, pozwalają na skorzystanie z obu opcji zasilania. w zależności od potrzeb.

Drugą istotną kwestią jest rozmiar i waga, zwłaszcza jeśli radio wymaga np codziennego transportu. Koniecznie należy się także przyjrzeć opcjom odtwarzania. Większość modeli pozwala na słuchanie fal radiowych FM i AM. Do niektórych można podłączyć zewnętrzy sprzęt: pednrive’a przez port USB lub Bluetootha. Niektóre mają wbudowaną pamięc, pozwalająca na wgranie ulubionej playlisty. Wielbiciele płyt powinni sprawdzić, czy wybrany przez nich mode pozwala na ich słuchanie. Część modeli posiada także wejście AUX, pozwalające na używanie słuchawek.

Gdzie szukać radia budowlanego?

Radio budowlane możemy zakupić w marketach i sklepach budowlanych, hurtowniach narzędziowych, u autoryzowanych dostawców albo sklepach z elektroniką. Jeśli zależy nam na bogatej ofercie – warto zajrzeć do e-sklepów, większość z nich ma w swoich propozycjach co najmniej kilkadziesiąt modeli.