Czy wymiana opon nadal jest potrzebna?

Jak co roku śnieg zaskoczył kierowców. Oprócz masy kolizji na drodze najlepszym tego dowodem są kolejki przez zakładami wulkanizacyjnymi. Rzesze spóźnialskich chcą jak najszybciej dostosować ogumienie do panujących warunków, a żeby to zrobić niezbędna jest wymiana opon Poznań, Warszawa czy Wrocław – wszędzie wygląda to podobnie. Czy w czasach kiedy człowiek chce lecieć na Marsa potrzebna jest jeszcze tak „przyziemna” czynność jak sezonowa wymiana opon? Czy producenci nie mogą wymyślić rozwiązania uniwersalnego na wszystkie pory roku? W zasadzie wymyślili – są nim opony całoroczne.

Kosztowna wymiana opon

Sezonowa wymiana opon samochodowych stanowi spore utrudnienie dla kierowców. Nie dość, że co roku trzeba stać w kolejkach do wulkanizatora, to to przede wszystkim mocno obciąża domowy budżet. Na końcową kwotę, którą trzeba zapłacić za stosowanie zamiennych kompletów, składa się więcej wydatków niż tylko wymiana opon. Poznań czy Warszawa – niezależnie od miejsca zamieszkania każdy kierowca chce oszczędzi uniknąć płacenia za takie rzeczy jak dodatkowy komplet opon czy ich przechowalnia.

Sezonowa wymiana opon to więc spory koszt, ale również znaczne podniesienie bezpieczeństwa na drodze. Opony zimowe różnią się od letnich nie tylko rodzajem bieżnika i nabitym ciśnieniem, ale przede wszystkim dostosowanym do zimowych warunków materiałem. Sprawia to, że opony zimowe sprawdzają się na drodze lepiej od swoich kuzynów na lato, zwłaszcza kiedy powierzchnia drogi pokrywa warstwa śniegu czy lodu, a temperatura spada poniżej zera.

Dlaczego więc nie można jeździć na „zimówkach” cały rok? Niestety zastosowane rozwiązania, które świetnie sprawdzają się podczas zimy, przynoszą odwrotne skutki latem. Na suchym asfalcie oraz kiedy temperatura sięga kilkunastu stopni, opony zimowe mają o wiele gorsze właściwości jezdne i konieczna jest wymiana na lepiej dostosowane do takich warunków opony letnie.

Opony całoroczne czyli jakie?

Wymiana opon rodzi koszty, ale też zwiększa bezpieczeństwo. Dla oszczędnych powstało rozwiązanie, które umożliwia podróżowanie zarówno latem jak i zimą. Opony całoroczne, bo o nich mowa, nie mogą jednak wyeliminować w pełni konieczność sezonowej wymiany opon. Przeznaczone są do jazdy po terenach dobrze utrzymanych jak miejskie drogi czy autostrady. Nadadzą się wszędzie tam, gdzie podczas zimowych dni utrzymywana jest odpowiednia infrastruktura. O ile ten rodzaj ogumienia zapewnia wystarczające właściwości do jeżdżenia po mieście, o tyle podczas śnieżycy czy jazdy po rzadko uczęszczanych trasach nie powinny być stosowane.

Potrzebna czy nie potrzebna sezonowa wymiana opon

Niestety na chwilę obecną nie da się całkowicie zrezygnować z wymiany opon. Ogumienie sezonowe to wciąż najbezpieczniejsze rozwiązanie przy zmiennych warunkach pogodowych. O ile opony całoroczne są coraz doskonalsze, o tyle zwłaszcza zimą mogą nie wystarczyć do zachowania pełnej kontroli nad autem. Warto bowiem pamiętać że opady śniegu często są zaskoczeniem nie tylko dla kierowców, ale przede wszystkim drogowców.

Chcesz wiedzieć więcej o nowinkach z dziedziny oponiarskiej? A może szukasz nowego zestawu opon? Zapraszamy do Proserwis – Wymiana Opon i Prostowane Felg Poznań. Doradzimy jaki zestaw ogumienia dobrać żeby było tanio i bezpiecznie. Zapraszamy do Puszczykowa pod Poznaniem!