Czym są opakowania pp?

opakowania

Często szukając w internecie czy w sklepach stacjonarnych opakowań na żywność możemy natknąć się na różnego rodzaju dziwne oznaczenia przy nich. Podobnie sprawa wygląda właśnie w przypadku opakowań PP. Skrót ten oznacza zwyczajnie rodzaj materiału z którego dany pojemnik na jedzenie został wyprodukowany. Jeżeli kupujemy opakowania na żywność to warto zatem się zastanowić w których z nich można trzymać żywność, a w których nie.

Opakowania PP wykonane są z polipropylenu

Oznaczenie PP oznacza dokładnie polipropylen. Jest to materiał, który może być stosowany wielokrotnie przy przechowywaniu żywności. Opakowania PP skutecznie chronią naszą żywność przed wilgocią i zepsuciem. Polipropylen jest jednym z najpopularniejszych materiałów do tworzenia pojemników na jedzenie, chociaż nie jedynym. Bardzo popularne są też opakowania HDPE.

Jeżeli zobaczymy kiedyś opakowanie z oznaczeniem HDPE to oznacza to, że materiałem wykorzystanym do jego produkcji był polietylen. Jest to również popularny materiał do produkcji pojemników na żywność. Polietylen o wysokiej gęstości sprawdzi się bardzo dobrze nie tylko w przypadku pojemników na żywność, lecz także przy produkcji folii spożywczych.

Czy producent pojemników plastikowych przeprowadza testy?

Pojemniki plastikowe przeznaczone na żywność muszą być odpowiednio dobrze przebadane pod względem bezpieczeństwa dla zdrowia. Nie wszystkie materiały nadają się do przechowywania jedzenia i producenci bardzo dobrze o tym wiedzą. Takim materiałem mogą być opakowania z opisem PS. Jest to nic innego jak polistyren, inaczej zwany styropianem. Ciekawą rzeczą natomiast są opakowania PET. Są to np. butelki plastikowe na wodę. Są one nieszkodliwe dla zdrowia jeżeli stosujemy je jednorazowo. Po wielokrotnym stosowaniu, w butelce mogą pojawić się związki groźne dla naszego układu hormonalnego.

Dlaczego warto mieć opakowania PP w domu?

Korzystanie z opakowań na żywność zwyczajnie pozwala nam dużo zaoszczędzić na jedzeniu. Żywność w odpowiednim opakowaniu, które chroni przed wilgocią może dłużej leżeć w lodówce. Sprawia to, że jest to idealne rozwiązanie przy okazji świat gdzie zazwyczaj dużo jedzenia się marnuje.