Czym zajmuje się notariusz i kiedy warto skorzystać z jego usług?

notariusz

Z notariuszem w życiu codziennym spotykamy się najczęściej, gdy kupujemy mieszkanie i podpisujemy akt notarialny. W rzeczywistości jednak ten wykonawca specyficznego zawodu prawniczego ma w zakresie swoich kompetencji dużo więcej czynności.

Kancelarie notarialne bez problemu możemy znaleźć w każdym większym, a nawet większym mieście. Jeśli potrzebny jest Tobie notariusz we Wrocławiu na Osobowicach bądź w innej lokalizacji, raczej nie będzie problemu ze znalezieniem kancelarii, która ma szybkie terminy i wysoki poziom obsługi klientów.

Kiedy musimy skorzystać z usług notariusza?

Notariusz niezbędny jest wtedy, gdy zwykły podpis na dokumencie nie wystarczy. W życiu codziennym mamy do czynienia z wieloma umowami, pismami formalnymi, dokumentami urzędowymi. W większości przypadków wystarcza zwykły podpis lub jego elektroniczna wersja. Są jednak sytuacje, gdy to za mało i konieczne jest poświadczenie notarialne. Poza aktem notarialnym przy zakupie nieruchomości, u notariusza możemy załatwić sprawy związane z dziedziczeniem, czyli poświadczyć testament. Taki dokument jest niepodważalny i ma zdecydowanie większą moc prawną niż jego własnoręcznie podpisany dokument. Notariusz sporządza również akty poświadczenia dziedziczenia, spisuje protokoły, sporządza poświadczenia. Usługi notarialne są płatne – obowiązuje tak zwana taksa notarialna, czyli maksymalny, dopuszczalny ustawowo koszt konkretnej usługi.

Czy wybór notariusza ma znaczenie?

Skoro notariusz nie musi wykazywać się skutecznością czy sprawnym działaniem, jak ma to miejsce w przypadku adwokatów czy radców prawnych, to czy faktycznie wybór konkretnej kancelarii ma znaczenie? Okazuje się, że tak. Jak w każdym innym zawodzie, bywają lepsi i gorsi notariusze. Warto więc wybierać kancelarie, które sprawnie działają, mają krótkie terminy, a czasem przydatne będą te, które specjalizują się w konkretnej tematyce. Dobry notariusz we Wrocławiu bywa czasami na wagę złota – zanim zdecydujesz się na konkretną kancelarię, sprawdź opinie o niej i zdecyduj, czy warto skorzystać z usług.