drewno

Dmuchawa do trocin

Praca w zakładach stolarskich może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia, jeśli nie zadbamy o obecność dmuchawy do trocin wraz z całym system odpylania, który pozwoli pozbyć się z powietrza takich rzeczy jak wióry i pył drzewny. Szczególnie on jest niebezpieczny dla zdrowia.

Dmuchawa do trocin – dlaczego warto z niej korzystać

W warsztatach, w których odbywa się obróbka ubytkowa drewna dmuchawa do trocin powinna być wręcz wyposażeniem obowiązkowym. W takim miejscu powstaje bowiem całe mnóstwo trocin, wiórów i co gorsza pyłu drzewnego. To właśnie on jest najbardziej niebezpieczny dla zdrowia pracowników, gdyż wdychanie pyłu drzewnego może prowadzić do rozwoju astmy, upośledzania funkcji płuc. Ponadto generuje ryzyko rozwoju nowotworu nosa, zatok oraz płuc.

Dlatego miejsca, w których prowadzona jest obróbka ubytkowa drewna muszą zadbać o odpowiednie odpylanie przemysłowe, które pozwoli pozbyć się nadmiaru pyłu, a także innych pozostałości po obróbce drewna. W innym wypadku naraża to znacząco zdrowie pracowników.

Na co zwracać uwagę przy wyborze dmuchawy do trocin?

Jednym z najważniejszych parametrów przy wyborze dmuchawy do trocin jest oczywiście wydajność odsysania. Trzeba ją dopasować do tego jak wydajne są obrabiarki do drewna i zostawić sobie mały zapas wydajności tak by mieć pewność, że pył oraz trociny będą odpowiednio usuwane.

Niezwykle ważny jest również zbiornik na wióry, a dokładniej jego pojemność. Gdy zakład generuje dużo wiórów oraz pyłu to nie ma co oszczędzać i trzeba postawić na dmuchawę, która posiada spory zbiornik z możliwością łatwego opróżniania lub wymiany.

Czy dmuchawa do trocin jest droga?

To jak dużo zapłacimy za dmuchawę do trocin zależy od wydajności urządzenia i innych jego parametrów. Najtańsze urządzenia nie powinny kosztować więcej niż 2 tysiące złotych. Są jednak też potężne systemy odciągu trocin, które są wyceniane na kilkanaście tysięcy, a nawet i kilkadziesiąt i są one przeznaczone do największych zakładów obróbki drewna, gdzie każdego dnia powstaje dosłownie ogrom pyłu oraz trocin.

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key "fairy-font-awesome-version-loading" in /home/platne/serwer199031/public_html/autoinstalator/okinteractive.pl/wordpress47866/wp-content/themes/fairy/candidthemes/functions/hook-footer.php on line 15

Warning: Undefined array key "fairy-go-to-top-icon" in /home/platne/serwer199031/public_html/autoinstalator/okinteractive.pl/wordpress47866/wp-content/themes/fairy/candidthemes/functions/hook-footer.php on line 19