Dylemat: mieszkanie czy dom?

dom

Decyzja czy kupujemy mieszkanie czy dom ma charakter czysto ekonomiczny- zależy od sytuacji finansowej i zdolności kredytowej. Mieszkania są tańsze niż domy, zwłaszcza, jeżeli planuje się kupić mieszkanie z rynku wtórnego, w mieście nie będącym miastem wojewódzkim. Ekonomiści odradzają zakup kawalerek- mieszkań jednopokojowych, ponieważ jest to lokum jedynie dla samotnych lub bezdzietnej pary.

Po założeniu rodziny trzeba kawalerkę wymienić na większe mieszkanie, a cena uzyskana z kawalerki to za mało na zakup mieszkania dwupokojowego. Wystarczy na wkład do kredytu mieszkaniowego i na opłacenie procedur związanych z nabyciem nieruchomości. Sprzedaż kawalerki może pokryć zaciągnięty na nią kredyt. Aby kupić większe mieszkanie trzeba złożyć nowy wniosek kredytowy.

Kupno domu to bardzo duży wydatek

Kupno domu to bardzo duży wydatek, wiąże się z ratą, która może być trudna do udźwignięcia dla osoby zarabiającej w okolicach średniej krajowej. W przypadku domu nie płaci się czynszu, ale większy jest koszt ogrzewania. Ekonomiści polecają kupno mieszkań dwu lub trzypokojowych. Lepiej wziąć większy kredyt, ale mieć mieszkanie na całe życie, bez obaw o komfort rodziny. Mieszkania dwupokojowe są nieco droższe od kawalerek, a o wiele bardziej opłacalne pod względem życiowej przestrzeni i planów rodzinnych. W razie trudności w spłacie kredytu łatwiej sprzedać mieszkanie dwupokojowe o większym standardzie niż kawalerkę nawet w nowym bloku. Kupno kawalerki ma rację bytu jeżeli traktuje się jako inwestycję pod kątem przyszłego wynajmu.