Emigracja – utrata korzeni czy poszerzenie świadomości?

emigracja

Może nam się zdawać, kiedy czasami czujemy się przytłoczeni nadmiarem codziennych spraw, że chyba jeszcze nigdy niw byliśmy zmuszeni do podejmowania tylu decyzji. Nie dziwi zatem sytuacja, kiedy mamy problem z dokonaniem właściwego wyboru, co ostatnimi czasy najprawdopodobniej przytrafia się coraz częściej każdemu z nas. Spowodowane jest to szczególnie tym, że przy ogromnej ilości dostępnych dla nas opcji często spotykamy się z niewystarczającą dostępnością potrzebnych nam informacji.

I tak przykładowo nie zawsze będziemy wiedzieć czy emigracja będzie bardziej utratą korzeni czy nowym doświadczeniem, co w znaczący sposób mogłoby wpłynąć na nasze zdanie o nim. Bez dokładniejszego zastanowienia się nad tą kwestią, nie można od razu o tym zdecydować. Można by uznać to za utratę korzeni , jako że emigracja potrafi być wynaradawiająca, co należałoby uznać za cechę wyraźnie na to wskazującą. Poza tym, świadczyć może o tym również fakt, że ludzie nie chcą pamiętać swojej ojczyzny, co raczej wydaje się być trudne do obalenia.

Jak zatem widać, wybór wcale nie jest oczywisty

Mogłoby się zatem wydawać, że problem został rozwiązany i wątpliwości rozwiane, gdyż udało się odnaleźć odpowiedź na to niełatwe pytanie. Jednakże, może za bardzo się z tym pośpieszyliśmy? Ponieważ istnieje również spora szansa na to, że emigracja okaże się jednak być rozwijająca, co łatwo będzie nam udowodnić. Weźmy pod uwagę fakt, że to potrafi być impulsem do zachowania swojej kultury, czemu raczej nie da się zaprzeczyć. Pamiętajmy również o innej ważnej kwestii, to znaczy o diasporach i o wszystkim, co może z tego wyniknąć. Jak zatem widać, wybór wcale nie jest oczywisty i każdą z możliwości da się poprzeć odpowiednimi argumentami, każdy więc musi zdecydować sam co mu bardziej pasuje.