Ponad 100 lat temu w zakładach przemysłowych rozpoczęto wykorzystywanie pierwszych ruchomych linii produkcyjnych, które znacząco usprawniły produkcję czegokolwiek, a w szczególności aut, gdyż była to innowacja Henry’ego Forda znanego z marki sygnowanej jego nazwiskiem. Dziś rozwinęło się to do znacznie większych rozmiarów, a wszystko to nie byłoby możliwe gdyby nie tak zwane urządzenia transportujące.
Kto zajmuje się oferowaniem urządzeń transportujących?
Zacznijmy może od tego, gdzie znajdziemy urządzenia transportujące, a dokładniej od tego kto zajmuje się ich produkcją oraz dystrybucją. Najczęściej są to firmy z branży automatyki przemysłowej, które dostarczają do zakładów produkcyjnych rozwiązania mające jak najbardziej zmniejszyć udział człowieka w linii produkcyjnej, jednocześnie poprawiając jej efektywność.
Przykładem tego może być na przykład polska firma Comerc. W jej ofercie znajdują się urządzenia transportujące, ale też szafy sterujące, czy też maszyna do brykietu. Wszystko pozwala na stworzenie jednej, zautomatyzowanej całości, która działa znacznie sprawniej niż linie produkcyjne wymagające pewnej ingerencji człowieka.
W jakich miejscach wykorzystywane są urządzenia transportujące?
Jak można się dość łatwo domyślić, urządzenia transportujące znajdziemy w zakładach przemysłowych. Służą one tam do przenoszenia surowców lub gotowych produktów. Spotkamy rózne rodzaje urządzeń transportowych. Są to na przykład przenośniki taśmowe, ślimakowe, zgrzebłowe, a także kubełkowe.
Przenośniki taśmowe służą do przenoszenia produktów i materiałów w linii prostej. Najczęściej są to jednak gotowe produkty, a nie surowce sypkie, które nie są zbytnio dopasowane do tego rodzaju przenośników. Bardzo ważne są przenośniki zgrzebłowe, gdyż dzięki specjalnej konstrukcji są one w stanie utrzymać produkty w trakcie ruchu ukośnego, czyli nadają się tam, gdzie trzeba zmienić wysokość linii transportowej. Przenośniki kubełkowe służą z kolei specjalnie do materiałów sypkich.
Leave a Reply