Jak działają dysze mgłowe?

Dysze mgłowe są ważnym elementem systemów  nawilżania, chłodzenia i odpylenia. Spełniają wiele funkcji, w zależności od ich użycia. Wytwarzają mgłę wodną, która pozwala na nawilżenie powietrza, a także jego ochłodzenie. Stosowane są zarówno w przemyśle drzewnym, spożywczym, jak i przemysłowym. Swoje zastosowanie znajdują również w systemach przeciwpożarowych.

Jak działają dysze mgłowe?

Dysze mgłowe wytwarzają mgłę wodną. Jest to rodzaj aerozolu, czyli cząsteczek wody, które są bardzo małe, a prędkość ich opadania jest niewielka. Powoduje to, że większość tych cząsteczek ulega zawieszeniu. Im mniejsze cząsteczki aerozolu, tym dłuższe ich zawieszenie w powietrzu. Aerozole wodne są tworzone naturalnie, na przykład w strumieniu górskim, ale też sztucznie, na przykład w domowych prysznicach. Wykorzystywane są w systemach gaśniczych. Dzięki nim istnieje możliwość efektywnego zmniejszenia temperatury czy nawilżenia powietrza. Dysze mgłowe działając pod dużym ciśnieniem rozbijają wodę na małe cząsteczki.

Jakie są zastosowania mgły wodnej?

Mgła wodna znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. Jednym z ważniejszych zadań dysz mgłowych jest nawilżanie powietrza w przemyśle drzewnym. Pozwala to na zapewnienie maksymalnego komfortu pracownikom. Pozwala również wyeliminowanie  deformacji materiału. Odpowiednia wilgotność uniemożliwi rozklejanie się drewnianych elementów. Zwalczanie zapylenia pozwala na ograniczenie wpływu pylących substancji na ludzi i znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty. Instalacje z mgłą wodną zakłada się w kopalniach, zakładach drzewnych, a także zakładach przemysłowych, co pozwala na ograniczenie zapylenia i ogranicza możliwość zagrożenia wybuchem.

Wykorzystywanie mgły wodnej w celu pozbywania się zanieczyszczeń z powietrza pozwala na osiągnięcie dobrych efektów oczyszczania powietrza. Pozwala to na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, jak również wyłapywanie cząsteczek ciał stałych i niektórych gazów. Usuwane są w ten sposób ładunki elektrostatyczne, które mogą prowadzić do powstania pożarów czy uszkodzeń maszyn.