Jak określić porowatość swoich włosów? Podpowiadamy

porowatosc wlosow

Porowatość włosów wpływa na wiele ich cech. Jak więc sprawdzić, jak wygląda to w naszym przypadku?

Porowatość włosów – na co ona wpływa?

Szukając odpowiednich sposobów na ustalenie idealnej drogi pielęgnacji naszych włosów, będziemy musieli wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Jednym z tych najistotniejszych, o których jednak mówi się głośniej od kilku lat, jest porowatość włosów. Co jednak dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Musimy pochylić się w tym kontekście bezpośrednio nad budową naszych włosów. Część zewnętrzna, czyli za znajdująca się ponad skórą głowy, składa się z rdzenia, kory oraz łusek zbudowanych z obumarłych komórek. Te jednak są w stanie znajdować się w zależności od typu włosów w różnych odchyleniu względem kory. To właśnie ta zależność kryje się pod pojęciem porowatości włosów.

Nie każdy jest świadom, na jak wiele czynników jest w stanie wpływa ta cecha naszych włosów. To ona bowiem w naprawdę wielkim stopniu definiuje to, jak mocno nasze włosy są w stanie przesychać czy przetłuszczać się, czy są gładkie, czy może falowane bądź kręcone, a także czy są podatne na stylizacji bądź łatwo się niszczą. Znając porowatość naszych włosów, jesteśmy więc w stanie zapewnić im idealną, dedykowaną pielęgnację, za którą one z pewnością nam podziękują!

Jak określić porowatość naszych włosów?

Skoro mamy już potrzebną wiedzę dotyczącą tego, czym tak właściwie jest porowatość włosów, możemy zadać pytanie z tytułu tego artykułu – jak tak właściwie sprawdzić, jak to wygląda u nas? Możemy tutaj wspomnieć o wielu metodach. Najskuteczniejszą jest po prostu włożenie włosa pod mikroskop, lecz nie jest to takie proste z uwagi na brak szerokiej dostępności takowych mikroskopów. Oczywiście jednak nie jest to jedyny sposób.

Możemy dla przykładu przez kilka dni obserwować stan naszych włosów i namierzać pewne znaki, które mogą nam wskazywać na to, jaki typ włosów posiadamy. Inny trik to wykorzystanie szklanki z wodą, do której wrzucimy nasz włos i pozostawimy go na parę minut. Jeżeli w tym czasie opadnie on na dno szklanki, prawdopodobnie posiadamy włosy o wysokiej porowatości. Jeżeli zaś będzie unosić się on na tafli wody, wskaże nam to na włosy o niskiej porowatości.

Czy możemy w jakiś sposób wpłynąć na porowatość włosów?

Co ciekawe na porowatość włosów możemy mieć wpływ. Jeżeli na przykład poddajemy je farbowaniu czy używamy często suszarki, czy prostownicy, pory mogą się powiększyć. W drugą stronę zaś możemy zamknąć pory, wykorzystując odpowiednie kosmetyki do włosów czy właściwie dbając o nie w inny sposób.