Jak pielęgnować cerę dojrzałą? Postaw na krem nawilżający do twarzy

pielegnacja twarzy

Z upływem czasu nasza skóra może mieć coraz większe wymagania, a co za tym idzie – potrzebna jest jej odpowiednia pielęgnacja. Większość kosmetyków dla cery młodzieńczej po prostu nie wystarcza. W organizmie już po 25. roku życia zaczynają zachodzić procesy starzeniowe, dlatego warto jest zwrócić uwagę na to, jakich produktów używamy. Przede wszystkim krem nawilżający do twarzy to podstawa. Co jeszcze warto wdrożyć do swojej codziennej rutyny? Podpowiadamy.

Jak zmienia się funkcjonowanie skóry wraz z wiekiem?

Starzenie się skóry jest bardzo skomplikowanym procesem. Zależy bowiem zarówno od czynników wewnętrznych, czyli endogennych, jak i tych zewnętrznych – egzogennych. Wpływ możemy mieć na prowadzenie zdrowego stylu życia, dietę czy odpowiednią ilość snu. Niektórych biologicznych mechanizmów nie jesteśmy jednak w stanie całkowicie powstrzymać. Skóra zaczyna się starzeć już od około 25. roku życia. Wtedy też spowalnia produkcja kolagenu, a pomiędzy 40., a 50. rokiem życia następuje wyraźne przyspieszenie tego procesu. W dużej mierze odpowiedzialne są za to hormony.

Estrogen odpowiada za właściwy poziom nawilżenia skóry, jej elastyczność, a także stymulowanie włókien kolagenowo-elastynowych. Są one białkami naszej skóry, a ich degradacja wiąże się z powstawaniem pierwszych zmarszczek oraz utratą jędrności. Wtedy też warto wdrożyć odpowiedni krem nawilżający do twarzy.

Krem nawilżający do twarzy remedium na oznaki starzenia

Nasza cera przechodzi cały zakres różnorodnych procesów. Przede wszystkim skóra ma coraz mniejszą zdolność do regeneracji. Zwalnia także jej metabolizm, a osłabieniu ulegają mechanizmy obronne. Spada również poziom włókien kolagenu i elastyny, przez co może pojawić się wiotkość i zmęczenie cery.

Odpowiedni krem nawilżający powinien być podstawą w pielęgnacji skóry dojrzałej. Jego aktywne składniki nie tylko odpowiednio nawilżą, lecz także wygładzą cerę i niewielkie zmarszczki. Działa również ochronnie na wartwę rogową naskórka, przez co wilgoć nie wyparowuje bardzo szybko. Można również wprowadzić ekstrakty roślinne czy koenzym Q10.

Serum do twarzy z witaminą C – jak stosować?

Nie ulega wątpliwości, że na rynku kosmetycznym prym wiodą preparaty z retinolem. Odpowiednio dobrane serum do twarzy z witaminą C potrafi znacząco zahamować niektóre procesy starzeniowe. Dzięki regularnemu stosowaniu można zauważyć widocznie zmniejszone zmarszczki czy wygładzenie cery. Owal twarzy staje się bardziej napięty, a skóra nabiera młodzieńczego i promiennego blasku. Dobrze jest rozpocząć kurację retinolem od niskich stężeń i obserwacji. Jeżeli cera bez problemu wchłania dany produkt, wtedy można sięgnąć po mocniejszy preparat.