Jak przebiega montaż słupków trakcyjnych?

slupki trakcyjne

Przewozy kolejowe to nadal jeden z najpopularniejszych sposobów transportu. Sprawdza się zarówno do przewozu osób, jak i towarów. Działanie sieci kolejowej wymaga prawidłowego montażu wielu elementów. Jednym z nich są słupki trakcyjne. Do czego są potrzebne i przebiega ich montaż?

Co to są słupki trakcyjne i do czego służą?

Transport kolejowy wymaga budowy odpowiedniej trasy. Aby pociągi mogły bez problemu przemierzać wyznaczoną drogę, niezbędne jest przygotowanie całej infrastruktury kolejowej. Konstrukcja musi umożliwiać transport wielotonowych ładunków. W skład infrastruktury kolejowej wchodzi budowa nasypu kolejowego, torów oraz sieci trakcyjnej. Sieć trakcyjna to układ umożliwiający przesył energii elektrycznej do zasilania pojazdu. Do jej prawidłowego funkcjonowania, niezbędny jest montaż słupków trakcyjnych. Wykonanie trasy poprzedzone jest wieloma przygotowaniami. Trasa kolejowa musi być wyznaczona w taki sposób, żeby nie kolidowała z istniejącymi zabudowaniami. Jednocześnie odległość między dwoma punktami trasy, początkowym i końcowym, powinna być możliwie jak najkrótsza. Dzięki temu pociągi będą mogły przemierzyć cały odcinek w potencjalnie najkrótszym czasie. Bardzo często, aby wybudować nową trasę kolejową, wymagany jest demontaż torów kolejowych, które do tej pory były elementem starej,  nieużywanej już trasy.

Jak montuje się słupki trakcyjne?

Montaż słupków trakcyjnych musi być dobrze zaplanowany, a rodzaj wykorzystanych słupów odpowiednio dobrany. Na etapie planowania budowy wykonuje się szereg odpowiednich badań, pozwalających określić, jaki typ słupków sprawdzi się najlepiej i pozwoli na szybki i efektywny transport. Ich montaż wymaga przygotowania specjalnego podłoża i fundamentów, w których następnie za pomocą dźwigów umieszcza się słupy. Na określonej trasie każdy z nich ma odpowiednie oznaczenie, pokazujące kolejny numer oraz kilometr trasy. Prawidłowo wybudowana trasa kolejowa, będzie służyła do transportu przez wiele lat.