Jak przygotować się do szukania pracy?

internet

W życiu zawsze przychodzi taki moment, kiedy trzeba szukać nowej pracy. Powody zmiany pracy jest wiele. Jedyni pragną awansu zawodowego, a drudzy odchodzą, ponieważ są świadomi przyszłych redukcji kadrowych w firmie. Bez względu na motywy, poszukiwanie nowej pracy wymaga odpowiedniego przygotowania.

Popraw CV

Zaktualizuj swoje CV i list motywacyjny. Oferty pracy w Rzeszowie i innym miast wymagają dopracowania tych dwóch dokumentów. Upewnij się, że Twoje CV zawiera niezbędne słowa kluczowe, których szukają menedżerowie ds. rekrutacji oraz oprogramowania szukające idealnych kandydatów. Życiorysy mogą bardzo łatwo stać się nieaktualne, więc jeśli nie szukasz pracy od dłuższego czasu, upewnij się, że wszystkie daty i nazwy stanowisk są prawidłowe. Warto także usuwać niepotrzebne elementy, gdy stajesz się starszy i bardziej doświadczony na swoim stanowisku. Kiedy aplikujesz do pracy w innej branży, pamiętaj, aby dostosować swoje CV do danego stanowiska. Taki zabieg może zwiększyć Twoje szanse na rozmowę kwalifikacyjną. Poświęć trochę czasu i wysiłku na napisanie przekonującego listu motywacyjnego do rekrutera lub kierownika ds. rekrutacji. Bez względu na to, jak świetne jest Twoje CV, napisz krótki wstęp zachęcający do otwarcia życiorysu zawodowego.

Doszlifuj konta społecznościowe

Odśwież swoje konta społecznościowe. Upewnij się, że Twój profil LinkedIn wygląda tak dobrze, jak Twoje CV i możesz się pochwalić rekomendacjami od współpracowników. Najnowsze badania pokazują, że 80% rekruterów i menedżerów ds. rekrutacji korzysta z LinkedIn do weryfikacji kandydatów na ich otwarte stanowiska. Sprawdź swoją reputację online i kont w mediach społecznościowych. Wyczyść wszystko, co może zaszkodzić Twojemu wizerunkowi. Jeśli na swoich kontach masz zdjęcia z szalonych imprez, koniecznie je wykasuj.

Nawiąż kontakt z rekruterami

Skontaktuj się z headhunterami i rekruterami poszukującymi kandydatów na stanowiska w Twojej branży. Nawet jeśli nie przepadasz za takimi kontaktami, warto przekonać się do takich zabiegów, aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Możesz także wziąć udział w spotkaniach lub konferencjach lokalnych stowarzyszeń zamiast w wydarzeniach networkingowych.

Przygotuj się na rozmowę telefoniczną

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pamiętaj, że jeśli pierwsza rozmowa odbędzie się przez telefon, musisz wiedzieć o kilku ważnych rzeczach. Koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami dotyczącymi rozmowy telefonicznej, aby wiedzieć, na czym się skupić i jak się przygotować. Nie zapomnij przygotować pytań, które możesz zadać swojemu rozmówcy. Jeśli nie zadasz pytań, to rekruter może pomyśleć, że Ci nie zależy. Zadając pytania, dasz do zrozumienia, że potencjalna praca ma dla Ciebie znaczenie.

Przygotuj się do negocjacji

Ustal swoje wymagania dotyczące wynagrodzenia i przygotuj się do negocjacji z wyprzedzeniem. To jest czas, aby upewnić się, że otrzymasz odpowiednią zapłatę, ale musisz też realistycznie podejść do obecnych trendów na rynku pracy.