Jak przygotować się do wycieczki w góry?

Wycieczka w góry

Chciałbyś spędzić weekend w górach i zastanawiasz się w jakiś sposób przygotować się do takiej wycieczki? Jeśli jesteś osobą początkującą, która niewiele wie na temat chodzenia po górach, to warto zapoznać się z pewnymi podstawowymi zasadami, do których należy się stosować. Albowiem przygotowanie się do wycieczki w góry jest niezwykle istotne głównie ze względu na nasze bezpieczeństwo, a także na przyjemność, jaką będziemy z tego typu aktywności czerpać.

Warto zadbać o swoją kondycję

Przede wszystkim zanim wybierzemy się w góry, to powinniśmy odpowiednio zadbać o swoją kondycję fizyczną. Jeśli udamy się w góry bez odpowiedniego przygotowania, to szybko się zniechęcimy i zawrócimy ze szlaku, albowiem stracimy siły do dalszej wędrówki. Wybranie się w góry bez odpowiedniego przygotowania, niesie ze sobą ryzyko odniesienia kontuzji. Dlatego nie warto od razu porywać się na takie wyzwanie, jakim jest wyprawa w góry, jeśli dotychczas siedzieliśmy głównie na kanapie. Warto abyśmy rozpoczęli regularne spacery, ewentualnie również jogging i jazdę na rowerze, co pozwoli nam odpowiednio przygotować się pod względem kondycyjnym.

Planowanie trasy

Tuż przed wyruszeniem w góry warto odpowiednio zaplanować trasę wycieczki. Oczywiście powinniśmy wybrać taki szlak, który będzie poziomem trudności dostosowany do naszych możliwości. Warto aby na szlaku znajdowało się jakieś schronisko, gdzie będziemy mogli odpocząć. Jeśli jesteśmy początkującymi miłośnikami gór, to warto abyśmy planowali wycieczki raczej latem, niż zimą i jesienią. Wówczas bowiem warunki poruszania się w terenie górskim są znacznie utrudnione, a także szybko zapada zmrok. Dlatego też nowicjusze mogą sobie w takich warunkach nie poradzić.

Jaki sprzęt w góry?

Wybierając się w góry oczywiście powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Przede wszystkim warto kupić solidne i wytrzymałe buty górskie, które zapewnią nam nie tylko odpowiedni komfort górskich przechadzek, ale również właściwy poziom bezpieczeństwa. Powinniśmy zaopatrzyć się również w odpowiednią odzież. W góry warto ubierać się na cebulkę. Dzięki temu będziemy mogli nasz ubiór dostosować do panujących warunków pogodowych. Koniecznie również powinniśmy być zaopatrzeni w solidny, duży i nieprzemakalny plecak, który pozwoli nam na  przenoszenie zapasowej odzieży, a także prowiantu i wody. Ruszając w góry warto również mieć ze sobą dokładną mapę, dzięki której będziemy doskonale orientować się w terenie.