Jak w praktyce wygląda pomoc psychologiczna?

pomoc psychologa

Często mówi się o tym, jak ważna jest pomoc psychologiczna. Wydaje się również, że coraz więcej ludzi zaczyna zdawać sobie z tego sprawę. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy ludzie mają świadomość tego, jak w praktyce taka pomoc wygląda.

Do kogo skierowana jest pomoc psychologiczna?

Zacznijmy od tego, kto powinien skorzystać z pomocy psychologicznej. Nie jest to kwestia, do której można się jakoś dokładnie odnieść, aczkolwiek można rozmawiać o pewnych niebezpiecznych symptomach. Do takich symptomów jesteśmy w stanie zaliczyć chroniczny stres, trudności w regulowaniu emocji czy kryzys psychiczny.

Tym samym pomoc psychologiczna w Wieliczce może wiązać się z przeróżnymi działaniami. W ogóle warto wiedzieć, że na samym początku nie może obejść się bez konsultacji psychologicznej. O czym byśmy nie rozmawiali, najważniejsze jest to, żeby znaleźć rozwiązanie – a poszukiwanie rozwiązania musi zacząć się od postawienia właściwej diagnozy. Istotne jest też to, że po postawieniu diagnozy możliwe są następujące opcje:

  • psychoterapia,
  • wsparcie psychologiczne,
  • interwencja kryzysowa,
  • przekierowanie do innego specjalisty.

Kontynuacja leczenia oznacza też konieczność postawienia przed sobą celów. Cele mają być szczegółowe, proste, realistyczne i wspólnie uzgodnione ze specjalistą. Ważny jest też czas na osiągnięcie tych celów. Oczywiście nie bez znaczenia są w tym wszystkim informacje ze strony specjalisty. Pacjenci muszą wiedzieć, jak przebiega przepracowywanie poszczególnych problemów.

Pomoc psychologiczna w zakresie uzależnień

Pamiętajmy też o tym, że ewentualne kłopoty mają wpływ na całą rodzinę. Doskonale to widać choćby wtedy, gdy konieczna jest terapia uzależnień w Wieliczce. Uzależnienie przejmuje nad człowiekiem kontrolę i tym samym może dochodzić do wielu przykrych wydarzeń.

Nie zapominajmy także o tym, że uzależnienie dla wielu osób może kojarzyć się wyłącznie z alkoholem, ale uzależnić się można od wielu rzeczy. To zresztą pokazuje, że czasami możemy nie być świadomi nieszczęścia, jakie właśnie ma miejsce.