Jakie sofy rozkładane sprawdzą się jako łóżka?

Sofy rozkładane

Odpowiedź na tytułowe pytanie nie jest zerojedynkowa, a tak naprawdę bardzo wiele zależy od indywidualnych preferencji użytkowników oraz potencjalnego zastosowania sofy. Zupełnie inne kryteria wyboru powinny przyświecać osobom, które sofy rozkładane chcą traktować jako multifunkcjonalny mebel w małej przestrzeni, inne gdy myślimy o zakupie do pokoju dziecięcego, a jeszcze inne gdy funkcję spania będziemy wykorzystywać sporadycznie.

Na jakość snu wpływa bardzo wiele aspektów i przynajmniej część z nich jesteśmy w stanie zaspokoić, wybierając odpowiednią sofę. Przede wszystkim należy wybrać rozmiar, który będzie odpowiedni do metrażu pomieszczenia oraz do tego, ile osób powinno móc w komfortowych warunkach spać na sofie. Kolejny aspekt to odpowiedni poziom twardości siedziska i oparcia, czyli również miejsca do spania. Zbyt miękkie rozwiązania mogą nie sprawdzić się zarówno w trakcie leżenia oraz siedzenia. Z kolei zbyt twarde mogą powodować, że sen nie będzie komfortowy. Optymalnym rozwiązaniem jest przetestowanie kanapy oraz wybranie takiej, która będzie w pełni zaspokajała nasze indywidualne preferencje.

Jaki materiał wybrać i rodzaj sofy wybrać?

Wybór materiału, z którego wykonano sofę i jej obicie bardzo często zależy od sposobu użytkowania. W przypadku ludzie, którzy posiadają w domu czworonogi, zdecydowanie lepiej sprawdzą się meble z obiciem antarowym, które sprawia, że sierść zwierzęca nie przyczepia się do mebla i zdecydowanie łatwiej o niego zadbać. Kolejną opcją pozostaje bicie skórzane lub wykonane z ekoskóry. To również łatwe w pielęgnacji i przede wszystkim w czyszczeniu materiały, które idealnie sprawdzą się w przypadku częstego narażenia sofy na zabrudzenia w trakcie spotkań ze znajomymi, czy użytkowania mebli w towarzystwie dzieci. Miłośnicy spokoju i wygody na pewno zwrócą uwagę na aksamitne obicia, które są bardzo delikatne w dotyku i dodają harmonii pomieszczeniom, w którym są wykorzystywane.

Wybierając sofę z myślą o jej użytkowaniu jako łóżka, warto również zwrócić uwagę na jej konstrukcję. Pierwszym aspektem powinno być wybranie sofy, której części po rozłożeniu są tych samych rozmiarów, dzięki czemu sen będzie bardziej komfortowy, a umowny podział pozwoli na spokojny sen dwóch osób. Jak to sprawdzić? Najlepiej już wybierając mebel rozłożyć sofę i samemu to zweryfikować. Kolejny aspekt to rodzaj rozkładania sofy i pojemność pojemnika na pościel. W tym aspekcie również powinniśmy wybrać rozwiązanie, które będzie dla nas najwygodniejsze, zwłaszcza, jeśli czeka nas przynajmniej dwukrotne składanie i rozkładanie mebla dziennie.