Jakie uprawnienia są potrzebne na podnośnik paletowy masztowy?

podnosnik paletowy

Gdy chce się wykonywać prace na wysokościach, które z jednej strony będą bezpieczne, a z drugiej będą efektywne, to trzeba skorzystać z odpowiedniego sprzętu. Na pewno sprzętem, który warto wziąć pod uwagę, jest podnośnik paletowy masztowy. Co to za sprzęt? Kto w ogóle takim podnośnikiem może sterować? Jak to wygląda w rzeczywistości?

Podnośnik paletowy masztowy – kto może nim sterować?

Co jak co, ale podnośnik paletowy masztowy jest sprzętem, które nie może pierwsza lepsza osoba z brzegu obsługiwać. Jakie trzeba mieć uprawnienia, aby móc podnośnikiem paletowym masztowym swobodnie kierować? Tak naprawdę to wszystko jest zależne od modelu wózka. Jeśli jest to model jezdniowy o elektrycznym napięciu, to należy mieć wszelkie uprawnienia UDT, a do tego zezwolenie swojego pracodawcy do operowania jezdniowym wózkiem. 

Jednak czy zawsze uprawnienia są potrzebne? Uprawnienia nie są wymagane, gdy ładunek nie będzie podnoszony na wysokość wyższa niż trzydzieści centymetrów. Trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest ukończenie szkolenia wprowadzającego. Każdy pracownik powinien być zapoznany z zasadami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Do tego dochodzi także instruktaż stanowiskowy. Wszystko to jest tak naprawdę dla bezpieczeństwa wszystkich pracowników w danej firmie. 

Do czego się przydaje podnośnik paletowy masztowy?

Można by było na ten temat wypowiadać się i wypowiadać. Rzeczywiście zastosowań jest bardzo dużo. Można to jednak ujednolicić do ogólnie pojętego transportu. Może przy jego pomocy być transportowane panele winylowe do ogrzewania podłogowego, ale może także być transportowany innego rodzaju towar.

Możliwości tutaj jest naprawdę sporo. Każda firma tak naprawdę wykorzystuje ten sprzęt do transportu czegoś innego. 

Nikt inny, jak pracownicy firmy nie znają specyfikacji swojej pracy i wszelkich potrzeb. Sprzęt powinien odpowiadać na nie. Wówczas inwestycja jest sprawdzona i ma jak najbardziej sens.