Komiksy – z czym to się je?

komiks

Komiksy, czyli – najprościej rzecz ujmując- obrazkowe historie, przez długi czas nie cieszyły się szacunkiem poważnego odbiorcy kultury. Nawet dziś kojarzone są głównie z historiami o superbohaterach, z opowiastkami dla dzieci lub z humorystycznymi paskami w gazetach w rodzaju Garfielda. Uważano i często wciąż uważa się, że jest to rozrywka niepoważna, daleko mniej wyrafinowana od książek i przeznaczona głównie dla niewymagających dzieci i młodzieży.

Jednak takie uproszczone spojrzenie jest krzywdzące dla wielu poważniejszych i ambitniejszych pozycji należących do tego gatunku. Faktem jest, ze najbardziej znane komiksy rzeczywiście pasują do panującego stereotypu dotyczącego superbohaterów, dziecięcego odbiorcy i czysto rozrywkowego charakteru.

Komiksy, must have

Najbardziej znane polskie komiksy są tego najlepszym przykładem – „Kajko i Kokosz”, „Tytus, Romek i A’tomek”, oraz „Funky Kowal” dla nieco starszego czytelnika. Jednak również tworzy się u nas choćby komiksy o Solidarności lub o Powstaniu Warszawskim. Zagraniczne komiksy również prezentują sobą cały przekrój tematów i mniej lub bardziej poważnej tematyki. O dziełach Neila Gaimana lub Alana Moore’a takich jak „V jak Wendeta”, „Strażnicy” czy „Drastyczne przypadki” nie można mówić jak o łatwej, niezobowiązującej rozrywce dla dzieci; nikt rozsądny nie dałby tego dziecku. Współczesny komiks ma trzy stolice: Stany Zjednoczone, Francję oraz Japonię. Polska na razie nie wyróżnia się zbytnio na tym polu, jednak u nas zainteresowanie tworzeniem komiksu również coraz bardziej wzrasta.