Wykorzystywanie różnych nowoczesnych technologii w przypadku łączenia materiałów jest niezbędne w wielu gałęziach przemysłu. Powszechnie na przykład wykorzystuje się lasery Fiber, które sprawdzają się w znakowaniu i grawerowaniu, ale można je wykorzystywać także do cięcia i spawania metali.
Czym charakteryzują się lasery Fiber?
Lasery światłowodowe, ponieważ o nie chodzi, to materiał czynny, który jest umieszczony wewnątrz światłowodu. Przez ten ostatni przeprowadzone jest źródło światła. Tego rodzaju konstrukcja gwarantuje, że lasery Fiber są znacznie prostsze w porównaniu do tradycyjnych. Dzięki temu uzyskać można mniejsze rozmiary i większą trwałość, a także wydajność.
Laser taki, emitując światło o wysokiej stabilności i czystości spektralnej, gwarantuje bardzo dokładne i powtarzalne procesy cięcia, spawania i znakowania. Technologia ta wykorzystywana jest także do pomiarów spektroskopowych i interferometrycznych. Inwestorzy, którzy korzystają z tego typu laserów, zwracają uwagę, że charakteryzują się one wysoką niezawodnością. Poza tym gwarantują długi czas pracy i niskie koszty eksploatacji.
Gdzie najczęściej stosuje się lasery Fiber?
Wykorzystywanie tych laserów jest bardzo często spotykane w firmach, które zajmują się spawaniem metali lub cięciem materiałów takich jak stal nierdzewna, aluminium albo miedź. Bardzo powszechne jest także produkowanie narzędzi i form wtryskowych z wykorzystaniem obróbki laserowej w formie 3D. Dodatkowo technologia ta gwarantuje nie tylko szybkie i skuteczne wycinanie laserem, ale także znakowanie i grawerowanie w różnych materiałach. Dotyczy to szkła, drewna albo ceramiki jak również tworzyw sztucznych.
Coraz większe znaczenie lasery tego typu mają także w różnych gałęziach medycyny. Powszechnie wykorzystywana jest już chirurgia laserowa, ale lasery stosuje się także w dermatologii. Poza tym trudno już sobie wyobrazić bez nich produkcję układów scalonych w przemyśle elektronicznym, ponieważ laser wykorzystuje się do wytwarzania mikroprocesorów.