Leczenie uzależnienia od narkotyków – jak znaleźć dobry ośrodek?

Tabletki

Pierwszym krokiem do podjęcia leczenia uzależnienia od narkotyków, jest uświadomienie sobie, że jest się uzależnionym. Uzależniony musi chcieć podjąć leczenie i wyjść z nałogu. Kolejnym krokiem jest znalezienie właściwego ośrodka leczenia uzależniania. Co wziąć pod uwagę podczas szukania?

Jak rozpoznać, że ktoś jest uzależniony od narkotyków?

Leczenie uzależnienia od narkotyków w Inowrocławiu jest możliwe tylko wówczas, gdy sam uzależniony będzie chciał podjąć próbę leczenia. Zanim jednak uświadomimy mu sytuację, w której się znalazł, musimy wiedzieć jak poznać, ze bliska osoba zażywa narkotyki. Tym, co może zaniepokoić najbliższych jest znajdowanie przedmiotów, które mogą służyć do zażywania narkotyków, czyli fifek, fajek, igieł, strzykawek, bibułek. Przy używaniu niektórych substancji może być wyczuwalny również charakterystyczny zapach z ust, woń ubrań lub włosów. Warto obserwować najbliższą osobę, czy nie nastąpiły u niej zmiany w zachowaniu, takie jak nadmierna gadatliwość, euforia lub obniżenie koncentracji. Osoby, które mają problem z narkotykami zaniedbują swoje dotychczasowe obowiązki, nie dotrzymują składanych obietnic.

Jeśli podejrzewamy u kogoś uzależnienie od narkotyków, najpierw należy z nim porozmawiać, a w następnym kroku szukać pomocy specjalistów.

Jak znaleźć ośrodek leczenia narkomanii?

Kiedy pacjent przyzna się przed sobą, że jest chory i potrzebuje pomocy, wówczas należy rozpocząć poszukiwanie odpowiedniej placówki. Zarówno leczenie narkomanii, jak i leczenie alkoholizmu w Toruniu, powinno być leczone w specjalistycznych ośrodkach. Szukając takiego miejsca warto wziąć pod uwagę nie tylko panujące tam warunki, ale przede wszystkim ilość specjalistów, którzy pomogą osobie uzależnionej. Oferowane usługi, typu detoks, odtruwanie organizmu czy terapia odwykowa powinny być prowadzone w oparciu o sprawdzone metody leczenia uzależnienia. Ważne, aby terapeuci posiadali nie tylko stosowne wykształcenie, ale również stale podnosili swoje kwalifikacje. Dobrze, jeśli ośrodek zapewnia terapię dla osoby uzależnionej, ale również wsparcie dla członków jego rodziny.