Lektorzy przenoszą się do internetu. Czym są bazy głosów?

lektor online

Zamówienie nagrania lektorskiego nie wymaga kontaktowania się z lektorem i osobistej wizyty w studiu nagraniowym. Teraz można zamówić je całkowicie przez internet. Jak wybrać najlepszego lektora i zamówić nagranie z jego udziałem?

Nagrania lektorskie – jakie mają zastosowanie?

Z lektorami stykamy się niemalże każdego dnia – oglądając telewizję, słuchając radia, podczas wizyty w centrum handlowym. Praca lektora polega na wykonywaniu nagrań na zamówienie klienta. Odpowiedni tembr głosu i nienaganna dykcja powodują, że lektor może pomóc w promocji firmy czy w przystępny sposób przekazać ważne informacje.

Nagrania lektorskie używane są w różnych celach:

  • reklamy radiowe i telewizyjne
  • dżingle
  • prezentacje
  • filmy i seriale
  • multimedia
  • audio przewodniki
  • audiobooki
  • automatyczna sekretarka

Czym są bazy głosów?

Aby otrzymać nagranie lektorskie, należy w pierwszej kolejności wybrać odpowiedniego lektora. W tym celu najlepiej sprawdzi się baza głosów, czyli internetowy serwis gromadzący wielu lektorów w jednym miejscu.

Za pomocą bazy głosów, która określana jest także jako bank głosów, można znaleźć odpowiedniego lektora jeszcze łatwiej i szybciej. W bazie znajdują się oferty wielu lektorów – kobiet i mężczyzn, dzieci, obcokrajowców, także znanych lektorów. Towarzyszą im próbki nagrań, które pozwalają na wybranie odpowiedniej osoby pod kątem jej głosu.

W wyszukaniu właściwego lektora pomagają również dostępne w bazach filtry. Pozwalają one na wybranie odpowiedniej osoby pod kątem jej płci, doświadczenia czy ceny wykonania nagrania.

Jak złożyć zamówienie na nagranie lektorskie?

Złożenie zamówienia na nagrania lektorskie jest bardzo proste. Bazy głosów należą do studiów nagraniowych, z którymi współpracują lektorzy. Wybrani z nich mają również własne zaplecze nagraniowe.

By uzyskać nagranie lektorskie, należy wybrać właściwego lektora, a potem skontaktować się ze studiem. Można zrobić to całkowicie online, wypełniając formularz. Podaje się w nim informacje jak treść nagrania, jego przeznaczenie, uwagi. Na tej podstawie lektor może przygotować naganie na zamówienie.

Czas realizacji nagrania lektorskiego to zwykle od 24 do 48 godzin, natomiast w określonych przypadkach może ono zająć więcej czasu. Dokładne informacje o terminie można znaleźć w profilach lektorów.

Ile kosztuje nagranie lektorskie?

Koszt wykonania nagrania lektorskiego jest zależny od cennika lektora, długości nagrania oraz czasu jego realizacji – ekspresowe usługi mogą być droższe.

Za krótkie nagranie do celów reklamowych należy zapłacić najczęściej od około 80 do 200 złotych, natomiast w przypadku bardziej rozpoznawalnych lektorów cena może być już znacznie wyższa.