Łysienie androgenowe – powszechne schorzenie, o którym powinieneś wiedzieć więcej

lysienie

Dlaczego zaczynamy tracić włosy? Jest wiele powodów. Nieodpowiednia ilość witamin i minerałów w diecie ma negatywny wpływ na kondycją naszych włosów. Także stres i przemęczenie robią swoje. Pamiętać musimy również o nieodpowiedniej pielęgnacji i codziennym narażaniu włosów na szkodliwe działanie czynników chemicznych. Problemy z włosami, a także ich wypadanie, mogą pojawiać się jednak także na tle zdrowotnym. Anemia, tarczyca, czy choroby ogólnoustrojowe, negatywnie wpływają na jakość włosa i mogą powodować jego wypadanie. Inną przyczyną mogą być choroby skóry głowy (np. łupież, łuszczyca, lub grzybica). Jeśli włosy zaczynają wypadać na tle hormonalnym, mówimy o tak zwanym łysieniu androgenowym.

Czym dokładnie jest łysienie androgenowe?

To chyba jedna z najczęściej spotykanych przyczyn łysienia, głównie wśród mężczyzn. Często jest to przypadłość o podłożu genetycznym i wiąże się z nadmierną wrażliwością mieszków włosowych na DHT, czyli dihydrotestostero. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby wzrasta wraz z wiekiem. To, w jakim tempie następuje łysienie oraz jak bardzo jest intensywne, zależy od czynników genetycznych.

Łysienie androgenowe u kobiet

W przypadku kobiet, łysienie androgenowe występuje przede wszystkim na tle braku istnienia androgenowo-estrogenowej równowagi. Najczęściej jednak, inaczej niż w przypadku mężczyzn, nie kończy się całkowitym wyłysieniem. Najczęściej objawia się jako przerzedzenie włosów i osłabienie ich struktury.

Dlaczego łysiejemy?

Łysienie androgenowe ma wyraźne podłoże genetyczne, co oznacza, że jeśli w naszej rodzinie cierpiały na nie bliskie osoby, również my możemy zostać nim dotknięci. Za wypadanie włosów odpowiedzialny jest enzym, przekształcający testosteron w dihydrotestosteron, który obkurcza mieszki włosowe, powodując ich zanik, a w konsekwencji tego wypadanie włosa. Co więcej, ma to wpływ również na skrócenie fazy wzrostowej włosów i wydłużenie ich spoczynku.

Leczenie łysienia

Jeśli chodzi o łysienie androgenowe, nie jest ono łatwe, głównie w związku z uwarunkowaniami genetycznymi. Tym, co można zrobić, aby mu zapobiec, jest zahamowanie samego procesu wypadania włosów i stymulacja mieszków włosowych. To, jak zadowalające efekty można uzyskać, zależy przede wszystkim od tego, w jakim stopniu zaawansowania jest wypadanie. Aby poprawić kondycję włosów, można stosować na przykład kuracje do skóry głowy, doustną suplementację, czy preparaty zwiększające ukrwienie skóry. Pomocy szukać można również w zabiegach trychologicznych, a w ostateczności – zdecydować się na przeszczep włosów.

Jak widać, łysienie androgenowe to powszechny problem, który przekazujemy sobie z pokolenia na pokolenie. Jeśli chcemy korzystnie wpłynąć na wygląd i kondycję naszych włosów, warto zastanowić się nad zastosowaniem odpowiednich preparatów, które poprawią jakoś włosa i będą stymulować jego wzrost.