Maść na łuszczycę – którą wybrać i jak ją stosować, by osiągnąć najlepszy efekty leczniczy?

Pacjentów, u których nasilenie objawów łuszczycy nie jest duże można leczyć jedynie miejscowo przy użyciu różnych preparatów dostępnych w aptekach na receptę oraz bez recepty, pacjenci do wyboru mają: maść na łuszczycę, żele, lotiony, kremy przeciw łuszczycowe, szampon itp.

Jak stosować maść na łuszczycę?

Stosowanie maści w każdej chorobie, również w łuszczycy, musi być rozsądne i oparte na rekomendacjach lekarzy i producentów leków. Maść na łuszczycę nie jest wyjątkiem. Zanim podejmiesz decyzję o dawce i częstości stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem, a w przypadku preparatów dostępnych bez recepty z farmaceutą. Nie pomijaj przeczytania ulotki, dowiesz się z niej jakie objawy niepożądane mogą towarzyszyć stosowaniu leku, jaką dawkę dostosować do swoich potrzeb i jak często aplikować maść na łuszczycę.

Zwykle ulotki, farmaceuci i lekarze prowadzący chorych ze zdiagnozowaną łuszczycą zalecają aplikowanie maści, kremów, żeli w zależności od potrzeb pacjenta, a nie częściej i nie więcej niż wynosi dawka maksymalna.

Delikatne maści natłuszczające, zawierające witaminę A lub składniki zmiękczające łuskę można stosować nawet kilka razy dziennie. Często doraźne stosowanie maści przynosi ulgę pacjentom, którzy odczuwają uporczywe swędzenie.

Czytaj też: https://kutno.net.pl/lifestyle/szampon-na-luszczyce-z-naturalnymi-skladnikami/B85kMHqoDbpDPI93YdCk

Jakie składniki aktywne znajdują się w maściach na łuszczycę?

W zależności od tego czy preparat jest dostępny „od ręki” w aptekach czy jest wydawany jedynie z rekomendacji lekarza, na receptę maści stosowane w leczeniu łuszczycy mogą zawierać różne składniki. Maści ze sterydami i kortykosteroidami są dostępne jedynie na receptę. Są to tzw. „leki pierwszego rzutu”. Czyli stosowane jako pierwsze w leczeniu choroby. Bywa, że u chorego dochodzi do pogorszenia stanu zmian i wystąpienie nadkażeń bakteryjnych lub grzybiczych. W takich przypadkach leczenie odbywa się za pomocą maści z antybiotykiem, również dostępnej z przepisu lekarza. Oprócz tego maści mogą zawierać szereg składników roślinnych jak np. w maści konopnej, składniki złuszczające – kwas salicylowy, zmiękczające – mocznik i emolienty, minerały – cynk czy dziegieć. Maści mają różne działanie i mogą być stosowane zamiennie lub uzupełniająco. Maść na łuszczycę skóry może zawierać pojedyncze składniki aktywne lub ich kompozycje.

  • Maść konopna na łuszczycę – maści konopne mogą być stosowane zarówno na noc jak i w pielęgnacji dziennej. Zawierają olej z konopi siewnej, witaminę E, składniki natłuszczające np. wosk pszczeli czy glicerynę. Maść z olejem konopnym wykazuje mocne działanie nawilżające, zmiękcza i wygładza łuskę na zmianach. W zależności od zaleceń producenta oraz potrzeb pacjenta można ją aplikować w ciągu dnia około 2-3 razy.
  • Maść z dziegciem na łuszczycę – kiedyś preparaty zawierające wyciągi dziegciowe były bardzo popularne w leczeniu chorób skóry. Obecnie odchodzi się od ich stosowania z uwagi na niewygodę dla pacjenta. Preparaty z dziegciem (produkty powstające w wyniku suchej destylacji węgla drzewnego) mają bardzo silny zapach. Jednak ich działanie jest bardzo dobre, zmniejszają proliferację (podział komórek) naskórka, przez co redukują powstawanie łusek.
  • Maść cynkowa – działa osuszająco. Można ją stosować punktowo lub na większej powierzchni skóry. Maść cynkowa na łuszczycę poprawia wygląd zmian, można ją aplikować kilkakrotnie w ciągu dnia. Zawiera niewiele składników, oprócz cynku w maściach tego typu zwykle występują jedynie nośniki np. wazelina.
  • Maść sterydowa – wykazuje najlepsze efekty terapeutyczne. Już po kilku dniach u pacjentów widoczna jest poprawa stanu skóry. Nie można jej jednak stosować bardzo długo ani wielokrotnie aplikować w ciągu dnia. Maść sterydowa na łuszczycę wydawana jest jedynie z przepisu lekarza dermatologa, na receptę. Z uwagi na działania niepożądane (pociemnienie skóry) i stosunkowo wzrastającą odporność skóry na składniki aktywne maść stosuje się w cyklach co kilka, kilkanaście miesięcy.
  • Maść robiona na łuszczycę – możliwe jest sporządzenie w aptece maści robionej. Tego typu leki są dostępne jedynie na receptę, na której lekarz wypisze dawki składników aktywnych.

Maści należy stosować tak długo i w takich dawkach jakie zaleca lekarz lub producent. Zmiany w łuszczycy bywają oporne na leczenie i mają skłonność do odnawiania się, mimo tego nie można przekraczać dawek bezpiecznych dla chorego. Może to przynieść skutek odwrotny do oczekiwanego. Podsumowując na rynku dostępne są różne maści, które mogą być z powodzeniem stosowane w leczeniu tej choroby. Aby wybrać najwłaściwszą należy z uwagą obserwować swoje ciało, to jak zmiany reagują na leczenie, a w miarę wątpliwości skontaktować się ze specjalistą.