Międzynarodowy transport zmarłych – jak go zorganizować?

pogrzeb

W wielu sytuacjach do zgonu dochodzi w nieprzewidywalnych okolicznościach, a ciało zmarłego znajduje się za granicami naszego kraju. W takim przypadku potrzebne jest uruchomienie specjalnej procedury sprowadzenia zwłok. Jest ona jednak związana z szeregiem skomplikowanych formalności. Jak najlepiej jest więc ją zorganizować? Podpowiadamy.

Międzynarodowy transport zmarłych

Przewiezienie zwłok spoza granic Polski związane jest ze skomplikowaną procedurą na którą składa się między innymi opinia powiatowego inspektora sanitarnego oraz zgoda starosty. Nic więc dziwnego, że wiele osób  wybiera ofertę firmy, która zajmuje się tymi kwestiami zawodowo od wielu lat. Kompleksowa obsługa pogrzebów w Katowicach może zadbać o wszystkie procedury zarówno na miejscu w kraju, jak i wystąpić z wnioskiem do organów zagranicznych. W takim przypadku jedyną formalnością jest spisanie odpowiedniej umowy w której kluczową rolę odgrywa zgoda udzielona przez rodzinę zmarłego. Po uzyskaniu niezbędnych dokumentów można przystąpić do ustalenia daty odbioru trumny lub urny. Rodzina może następnie zamówić obsługę pochówku na wybranym przez siebie cmentarzu.

Transport zwłok z zagranicy. O czym pamiętać?

Warto wiedzieć, że w sytuacji w której dochodzi do zgonu za granicą pomocny może być konsul RP. Może on pomóc w rodzinie w wyjaśnieniu okoliczności śmierci oraz wystąpi do odpowiednich organów zagranicznych o dokumenty, które pozwolą sprowadzić ciało zmarłego do kraju. Warto pamiętać, że przewóz zwłok musi odbywać się w specjalnych warunkach, które zapewniają bezpieczeństwo sanitarne i techniczne. Oznacza to, że najlepszym rozwiązaniem w wielu przypadkach będzie firma pogrzebowa, które dysponuje odpowiednio wyposażonym pojazdem w postaci autokarawanu. Musi być on poprawnie oznakowany oraz przystosowany do przewozu trumny w bezpieczny sposób. W niektórych jednak przypadkach nie obejdzie się bez konieczności transportu zwłok drogą lotniczą, co będzie wiązać się z większymi kosztami.