Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

leczenie kanalowe

Nasze zęby zawsze narażone są na zepsucie. Najważniejsza jest regularna higiena i mycie zębów, jednakże czasem może okazać się to niewystarczające. Potrzebne są również systematyczne wizyty kontrolne u dentysty. Czasem może on stwierdzić, że potrzebujemy leczenia kanałowego zębów. Warto wiedzieć, co to oznacza dla nas i naszych zębów.

Czym jest leczenie kanałowe i kiedy trzeba je wdrożyć?

Leczenie kanałowe zębów ma miejsce, kiedy ich miazga została nieodwracalnie uszkodzona. Wówczas należy wdrożyć właściwe postępowanie, aby stan naszych zębów się nie pogorszył, a pomoże nam w tym dr Iwona Wilińska w Białymstoku. Podczas takiego leczenia usuwa się z zęba chorobowo zmienione tkanki, a później zabezpiecza powstałej w wyniku zabiegu przestrzeni poprzez wypełnienie materiałem.

Najczęściej zwiastunem takiego leczenia jest bardzo dotkliwy ból zęba. Taka dolegliwość utrzymuje się przez kilka dni i dokucza nam na tyle, że nie możemy spać. Nie zawsze jednak tak jest, ponieważ leczenie kanałowe wprowadzane jest także przy zębach martwych, które nie powodują bólu. Warto wiedzieć, że leczenie kanałowe można przeprowadzać już u dzieci na mlecznych zębach, a także u osób w podeszłym wieku.

Jak przebiega leczenie kanałowe zębów?

Wielu ludzi obawia się już na samą myśl o leczeniu kanałowym. W praktyce nie jest to takie straszne, jak się wydaje. Jeśli znajdziemy odpowiedniego stomatologa, cały zabieg będzie praktycznie bezbolesny. Leczenie kanałowe w Białymstoku powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim, standardowym badaniem oraz zdjęciem rentgenowskim.

Początkowa faza polega na otwarciu zęba, usunięciu próchnicy oraz dojściu do kanałów korzeniowych. Następnie usuwa się miazgę z komory i kanałów. Poszerza się je specjalnymi pilnikami i dezynfekuje, aby usunąć bakterie i resztki miazgi. W trakcie zabiegu wielokrotnie sprawdza się długość kanałów przy użyciu endometru. To ważne, bo opracowanie kanałów na całej długości pozwala na powodzenie zabiegu. Później kanały są osuszane i wypełniane za pomocą gutaperki. Ząb z opracowanymi kanałami korzeniowymi odbudowuje się tradycyjnym wypełnieniem lub uzupełnieniem protetycznym.