Nagrobki nowoczesne – jak wybrać?

pomnik

Przygotowanie nagrobka to temat, który budzi wiele kontrowersji. Za życia nie zawsze o tym myślimy, a po śmierci ukochanej osoby trudno nam się zdecydować na odpowiedni nagrobek. Obecnie popularnym trendem są nagrobki nowoczesne. W czym tkwi ich fenomen?

Nagrobki nowoczesne czy tradycyjne?

Architektura nagrobkowa wciąż się rozwija. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat zmieniała swój styl. W ostatnim czasie popularnym trendem stały się nagrobki nowoczesne w Łodzi. Każda osoba, która chce wybrać nagrobek stoi przed trudnym wyborem – jak uczcić pamięć zmarłego? Czy wyrazić pamięć w tradycyjnej czy bardziej nowoczesnej formie. Jak wybrać pomnik, aby był estetyczny, wyróżniał się i jednocześnie był łatwy w pielęgnacji? Nowoczesne nagrobki są minimalistyczne, utrzymane są w ciemnej lub jasnej kolorystyce. Litery na nich są proste. Choć istnieje możliwość wyżłobienia zaprojektowanego wzoru na nagrobku. Nowoczesne nagrobki pozbawione są efektownych płaskorzeźb tradycyjnych nagrobków. Styl nagrobka wpływa na rodzaj kamienia, którego używa się do produkcji grobu.

Jaki kamień na nagrobek wybrać?

Najpopularniejszym materiałem na pomniki cmentarne w Łodzi są marmur i granit. Zdarzają się również nagrobki z piaskowca. Płyty wykonane z marmuru lub granitu, mogą być dowolnie formowane, szlifowane i polerowane. Dzięki temu można uzyskać odpowiednią bryłę, która będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także na działanie warunków atmosferycznych. Marmur i granit to najlepsze materiały na nagrobek. Każdy z nich jest unikalny. Podczas projektu warto przemyśleć każdy szczegół, by wszystko było spójne i odpowiednio do siebie pasowało. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której  w której w przyszłości będziesz chciał np. umieścić wazon na płycie nagrobnej, a nie będzie można znaleźć podobnego odcienia kamienia.

Należy pamiętać, że niezależnie czy jest to nagrobek nowoczesny czy klasyczny, należy o niego odpowiednio dbać. Płyta nagrobna będzie prezentowała się efektownie, jeśli będzie odpowiednio pielęgnowana.