Pellet – jakie są jego rodzaje?

Ogień

Z racji tego, że pellet jest coraz chętniej wybieranym paliwem opałowym, warto wiedzieć, z czego jest wytwarzany i do czego może służyć. Jakie wyróżnia się rodzaje pelletu?

Rodzaje pelletu i ich zastosowanie

Pellet to ekologiczny materiał powstający głównie z odpadów wytwarzanych podczas obróbki drewna, produkcji rolnych i leśnych. W zależności od rodzaju pelletu może on mieć różne właściwości.

Najczęściej wykorzystywanym jest pellet drzewny. Służy jako paliwo opałowe do kotłów. Materiał najwyższej jakości, jak np. markowy pellet Barlinek jest bardzo wydajny i potrafi zapewnić odpowiednie ogrzewanie całego domu, a nawet dużych zakładów przemysłowych. Powstaje z biomasy z drzew liściastych i iglastych.

Pellet słomiany wytwarza się z resztek powstałych podczas produkcji, gdzie wykorzystywane są różne zboża. Ma on jaśniejszą barwę od pelletu drzewnego. Może być wykorzystywany jako opał. Świetnie sprawdza się również jako ściółka dla zwierząt, ponieważ wchłania wilgoć i izoluje temperaturę.

Pellet słonecznikowy powstaje ze zmielonych łusek słonecznika. Jest stosunkowo tani, a popiół, który powstaje po jego spaleniu, może być wykorzystywany jako nawóz do roślin.

Czy warto korzystać z pelletu drzewnego jako paliwa opałowego?

Pellet drzewny oraz inne paliwa z biomasy, są coraz chętniej wybieranym paliwem opałowym. Ich wartość opałowa jest na tyle wydajna, że pozwala na ogrzanie nawet dużych budynków. Ważne, żeby korzystać z paliwa dobrej jakości. Pellet w Gorzowie i innych miastach powinien być zawsze kupowany u sprawdzonych dostawców. Warto sprawdzić certyfikaty, jakie posiadają pellety różnych marek i porównać kilka ze sobą, tak żeby wybrać najlepszy. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że piec do ogrzewania musi posiadać odpowiedni palnik na pellet i pojemnik na popiół. Aby opał jak najdłużej zachował swoje wartości, powinien być odpowiednio przechowywany. Specjalne pomieszczenie do składowania pelletu powinno znajdować się blisko kotła i zapewniać odpowiednią temperaturę i wilgotność. Dodatkowo musi być łatwo dostępne z zewnątrz, tak żeby transport pelletu był wygodny.