Ryga i Pilzno

Kolejny sąsiad, którego nie wolno zignorować podczas planów podróży. Czasami naprawdę „najciemniej jest pod latarnią”. Dlatego dzisiaj przekonamy was do stolicy Łotwy – Rygi.

Prócz tego, że to ogromne miasto, liczące 300 km i największe wśród krajów nadbałtyckich, nie pada często w planach naszych podróży. Ryga jest idealna dla fanów widoków z góry. Ma najwyższą więżę telewizyjną, której wysokość wynosi 368,5m. Stamtąd można dostrzec most wantowy przez Dźwinię – nie jedyny most w Rydze, ale jeden z najpiękniejszych. Oczywiście musicie znaleźć czas na zabytki. Obowiązkowo musicie odwiedzić Riges Palis. To XIV – wieczny zamek ryski. Obecnie po różnych historycznych funkcjach, mieszczą się w nim 3 muzea: Latvijas arzemju makslas muzejs (Muzeum Sztuki Obcej), Muzeum Literatury i Historii Sztuki oraz Latvijas Vestures muzejs. W każdym mieście, więc i tutaj warto odwiedzić Starówkę. Mimo jej skromnej wielkości i tak zachwyca bardziej, niż inne europejskie. Znajdziemy tam między innymi to ryska katedra, zbudowana wraz z klasztorem w XIII wieku i uznawana za największy kościół w krajach nadbałtyckich. Mamy tam szansę zobaczyć nienaruszone budynki od połowy XIX wieku. To miejsce, gdzie możemy odkrywać i eksplorować, a w ramach wdzięczności miasto nam zaoferuje wiele cudownych kamienic, Trzej Bracia lub Dom Bractwa Czarnogłowych na przykład http://tymoteusztestowy.org.pl/slowenia-na-wakacje/. Wśród ważnych zabytków znalazło się wiele kościołów Kościołów Ryskich. Nie można ominąć dla fascynatów kościoła św. Piotra oraz św. Jakuba. Z obu miejsc można podziwiać piękną panoramę miasta.

Kiedy już tak odhaczymy obowiązkowe punkty kulturalne, dla odmiany i zaznania relaksu warto się wybrać na Jurmale. Nie znaczy to nic innego po łotewsku jak „morski brzeg”. Miejscowość ta składa się z kilku kurortów, a wokół piękne, piaszczyste plaże. Jeżeli uda nam się trafić w piękną pogodę, to możemy spokojnie popływać. Chociaż zawsze, niezależnie od warunków atmosferycznych, powinna nas skusić zabudowa z XIX wieku, drewnianią, gdzie kiedyś bogaci mieszkańcy stawiali tu swoje wille i dacze. Jakby nam było mało tego „pobocznego” toru zwiedzania to Ryga zaprasza nas do swoich skansenów, gdzie znajduje się ponad 100 budynków, podzielonych według regionów, dających nam ogromną wiedzę o wielokulturowości tego miejsca, ale też możliwość relaksu i szansę na zachwyt rzeczami małymi. Bo taka jest Ryga, z małych elementów na dużej przestrzeni, powstały wielkie rzeczy, które warto zobaczyć jak najszybciej.

Dlaczego by nie spakować się i nie ruszyć do Pilzna? centropol.com.pl Jeżeli możecie znaleźć chwilę czasu to warto odwiedzić tę niepozorną krainę, która kryje w sobie coś dla każdego typu turysty. Od entuzjasty siedzenia w knajpach po tego, którego nigdy nie bolą nogi.
Koniecznie pierwszy punktem waszej wycieczki, bo zobaczycie z daleka, powinna stać się wieża browaru. To nie po to by utrwalić stereotyp, że nie ma niczego prócz piwa w tym mieście, a po to by zwiedzić piękne miejsce łączące nowoczesność z tradycją. 9 kilometrów długich piwnic z tysiącami olbrzymich beczek robi wrażenie. Nie musimy degustować, to miejsce jest również uważane za zabytek. Nie jest o jedna jedyny sens wizyty w tym miejscu. Chwilę później, bo łyku pysznego piwa, bądź nie, warto skierować swoje kroki w stronę na Rynek, a dokładniej historyczny Plac Republiki. Nie omińcie katedry św. Bartłomieja. izbasportu.pl Warto się na nią wspiąć, gdyż jej 102 dają szansę na obejrzenie panoramy całego miasta. To najwyższa wieża w mieście. Na samym placu czekają nas jeszcze piękne, renesansowe kamienice, ratusz i dosyć nowoczesne jak na resztę przestrzeni fontanny.
Nie da się ukryć, że miasto knajpami, kawiarniami i restauracjami stoi i grzechem byłoby z nich nie skorzystać. Najczęściej polecane i wymienianie w tych koniecznych to „U Mansfelda”, „U Saluzmannu”, „Stara slodovna. Historia tego miejsca i bogata oferta kuchni sprawia, że ludzie wracają do tego miejsca niezależnie z jakich zakątków świata przybyli.
Jeżeli jednak chcecie jeszcze trochę pomaszerować to niech wam nie umknie trzecia co do wielkości synagoga w Europie (http://last-minutes.pl/grecja-i-jej-wyspiarskie-atrakcje/), wokół której roztaczając się idealne na spacer planty i sady. Jeżeli będziecie potrzebowali trochę więcej bodźców i rozrywki to Pilzno również w tej kategorii nie próżnuje. Zapraszają do chociażby Miastrzeczka Strzeleckiego, położonego tuż w pobliżu Pilzna. To miejsce, gdzie można w ciągu dnia pobawić się w laserowy paintball, a wieczorem posiedzieć przy ognisku albo dalej się bawić ze względu na zachwycający widok oświetlonego poligonu po zmroku umożliwiającego grę do późnych godzin.
Swoją przygodę możecie w ramach nabrania sił na powrót do codzienności zakończyć odwiedzając tajemnicze i przepełnione przyrodą Skamieniałe miasto. To rezerwat przyrody, gdzie porośnięty las przerywają kamienie, na które można się wspiąć by podziwiać obecny z oddali wodospad. Idealny sposób na zakończenie pobytu i garść wspomnień z Pilzno – miasto, które nie tylko piwem stoi.