Serwis taśm przenośnikowych – czym dokładnie się zajmuje?

tasmy przenosnikowe

Proces produkcyjny składa się z kilku etapów. Aby produkt lub jego prefabrykaty mógł być sprawnie i szybko transportowany pomiędzy stanowiskami stosuje się taśmy przenośnikowe. Ich poprawna praca zależy od regularnych konserwacji. Jak przebiega prawidłowy serwis?

Jak serwisowane są taśmy przenośnikowe?

Taśmy przenośnikowe to obowiązkowy element każdej linii produkcyjnej. Pozwalają na łatwy i szybki transport produktów, nawet tych najdrobniejszych pomiędzy poszczególnymi stanowiskami ich obróbki, co przyspiesza i ułatwia proces. Tego rodzaju zautomatyzowana praca pozwala wykonać więcej produktów w krótszym czasie. Aby taśmy działały prawidłowo i bez zastojów, należy poddawać je regularnym konserwacjom.

Serwis taśm przenośnikowych pozwala w porę wykryć wszelkie usterki i zużyte części. Taśmy są narażone na duże obciążenia i intensywną pracę, dlatego ważne jest ich dokładne sprawdzenie. Serwisant upewnia się, że taśmy nie są w żadnym miejscu przetarte ani zniszczone. Dodatkowo sprawdzi odpowiednie napięcie taśmy. Serwis powinien być wykonywany w regularnych odstępach czasu. Pozwoli to na bezawaryjną pracę taśmy przez długi czas, a co za tym idzie – na niezakłócenie działania całej produkcji.

Jak dostosować taśmę do rodzaju produkcji?

Taśmy przenośnikowe wykorzystywane są w każdej dziedzinie przemysłu. Pozwalają łatwo przemieszczać elementy, zarówno drobne i sypkie, jak i duże i ciężkie. Taśmy gumowe do przenośników powinny mieć odpowiednią grubość dopasowaną do rodzaju transportowanych elementów. Zazwyczaj składają się z kilku warstw. W przypadku dużego obciążenia powinny być grubsze. Należy je także wyposażyć w specjalne elementy, np. ograniczniki, które zabezpieczą produkty przed upadkiem lub ułatwią ich segregację. Taśmy muszą być również dopasowane do rodzaju transportowanych towarów, aby tworzywo, z którego są wykonane nie wchodziło w reakcję z przenoszoną substancją, a tym samym taśma nie ulegała szybszemu zniszczeniu.