Kiedy już obszernie zwiedzimy Bled w Słowenii dajmy sobie szansę na rozejrzenie się dalej, a nie pożałujemy.
Nie możemy przecież ominąć stolicy- Lublany. Oferuje nam wiele zabytków, ciekawych miejsc i doznań kulturalnych ze swojej strony, szkoda odmówić. Kiedy tam będzie obowiązkowo odwiedzamy starówkę. Jej kameralny charakter i barokowo zabudowa kuszą do spacerów, a otaczające je nadbrzeża rzek i wzgórza dodają tylko uroku temu miejscu. Wśród najważniejszych zabytków i atrakcji na mapie stolicy jest Kościół Świętej Trójcy. Powstała w XVIII barokowa budowla, zachwyca swoimi malowidłami Valentina Metzingera i Mateusza Langusta oraz marmurowy ołtarz Francesco Robba. Kolejnym punktem jest Zamek Lublański, który pamięta jeszcze czasy celtyckie. Obecnie pełni funkcje kulturalną, jest gratką dla zwiedzających, a nawet umożliwia wzięci w jego pięknej zabudowie ślubu. Ważnym miejscem w Słowenii i dla jej historii jest cmentarz Zale, którego autorem jest Joze Plecnicka. Możemy odwiedzić tutaj groby ważnych Słoweńców, zobaczyć wiele pięknie wykonanych kaplic.

Warto również będąc w Stolicy wybrać się na Most Smoka, który jest tam od 1901 udekorowany dwoma smokami, mający własną legendę. Na odpoczynek po tylu atrakcjach polecamy swoje kroki skierować w stronę Parku Tivoli. Możemy spacerować (dkdesigns.pl) lub aktywniej spędzać czas na 5 hektar pięknej i zróżnicowanej zieleni. Tutaj też możemy się natknąć na zabytki i znaczące miejsca dla historii Słowenii. Mamy tutaj słynną promenadę Jakopic, Tivolski grad z XVII wieku, które teraz jest muzeum grafikii oraz Cekinov Grad pełniące współcześnie funkcje Muzeum Historii Najnowszej. Nawet podczas odpoczynku mamy szanse wiele się dowiedzieć.

Wśród zabytków i zachwycających budowli Lublany powinno się znaleźć Pałac Arcybiskupa, w stylu barokowym, z dziedzińcem w doskonałym stanie. Jest na co popatrzeć i przy czym się zatrzymać. Zaraz obok mamy Plac Preserena, który kilkakrotnie odnawiany, obecnie posiada cudowne fasady budynków „Ura” i „Centromerkur”. Jeżeli szukamu perełek architektury to warto zwrócić się w stronę http://www.easytour.pl/ Potrójnego Mostu, którego podstawą jest stary kamienny most z 1842 roku. Później pojawiły się dwie kładki co stworzyło niecodzienny widok i budowlę.

Dzisiaj o Słowacji, ale tej gdzie historii jest najwięcej, ale nie zamkniętej w książkach, a żywej. A takich miejsc u naszych sąsiadów nie brakuje.

Entuzjaści historii koniecznie powinni na swojej mapie wycieczki umieścić punkt „Słowacka Dolina Śmierci”. To miejsce jednej z najdłuższej trwających pomiędzy wojskami Armii Czerwonej i Wermachtu w czasie II wojny światowej. W celu upamiętnienia tych wydarzeń, by historia nie zaginęła zostało tutaj otwarte muzeum na powietrzu liczące sobie około 20 km. Możemy tam obejrzeć oryginalne czołgi, działa i samoloty z tamtego czasu. Wszystko rozstawione na tak wielkim obszarze robi piorunujące wrażenie. Propozycja edukacyjna dla dużych i małych.
Równie ważnym miejscem historycznym, mówiącym o Słowacji jest Czerwony Klasztor. W XIV zespół klasztorny, teraz to muzeum opowiadające o jednym z najważniejszych obiektów sakralnych na Słowacji. Mamy szansę na dokładny wgląd w to co robili mieszkańcy tego klasztoru na co dzień, a poczujecie jak zakonnicy. To muzeum nie tylko z eksponatami, ale przede wszystkim z duszą.

Nie zapomnijmy na naszej trasie o miejscu wpisanym na światową listę UNESCO – Vlkolinec. To wioska nietknięta współczesnością, żywy skansen, niezmieniony od swoich początków istnienia. http://tymoteusztestowy.org.pl/islandia/ Bez wahania takie miejsce można nazwać cudem świata. Jest tam 45 oryginalnych domów z wieku XIX. Pamiętajmy, że to nie tylko miejsce do zwiedzania, ale dom. Dla niektórych Słowaków to miejsce zamieszkania. Wieść leży na lekkim wzniesieniu oraz należy do Parku Narodowego Wielkiego Fatra. Można stąd zrobić sobie relaksujący spacer lub przejechać się na rowerze oraz poznać okolicznych mieszkańców, będących bardzo gościnnymi postaciami.

Warto też odwiedzić poznając historię Słowacji, Muzeum Spiskie w Lewoczy. Jest tam ratusz, w pobliżu rynek, ruiny i widoki, ale co najważniejsze miejsce z ponad 120-letnią historią. Pokazuje rozwój współczesnej Słowacji, jej początki, a w środku muzeum eksponatów jest mnóstwo. W tym bardzo bogate i przyciągające największą uwagę bogate zbiory wyrobów sztuki ludowej Górnego Spisza. To miejsce również regularnych prelekcji i wystaw, więc jeżeli uda wam się znaleźć na jakiejś to tylko uzupełni waszą wiedzę i zachwyt historią Słowacji.

Related Posts

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key "fairy-font-awesome-version-loading" in /home/platne/serwer199031/public_html/autoinstalator/okinteractive.pl/wordpress47866/wp-content/themes/fairy/candidthemes/functions/hook-footer.php on line 15

Warning: Undefined array key "fairy-go-to-top-icon" in /home/platne/serwer199031/public_html/autoinstalator/okinteractive.pl/wordpress47866/wp-content/themes/fairy/candidthemes/functions/hook-footer.php on line 19