Wakacje, piasek i siatkówka

siatkowka

Siatkówka plażowa może kojarzyć się przede wszystkim z różnego rodzaju wyjazdami w upalne i słoneczne dni. Wypad ze znajomymi, kawałek miejsca na piasku i piłka. Zestaw, który zapewni dobrą zabawę niezależnie od tego na jakim poziomie technicznym jest się, w tej dyscyplinie sportowej. Siatkówka plażowa jest oczywiście odmianą siatkówki halowej. To właśnie, dzięki niej dyscyplina ta przeniosła się na piasek i powietrze.

Siatkówka plażowa, czym dokładniej jest?

Tak, jak jest to opisane na wstępie. Siatkówka plażowa jest odmianą wersji halowej. To właśnie od niej wziął się pomysł przeniesienia tego sportu na powietrze. Jednak mimo takich samych podstawowych zasad, gra się w nią zupełnie inaczej, niż w wersję na hali. Pierwszą rzucającą się różnicą, jest przede wszystkim ilość zawodników znajdujących się po obu stronach boiska wyznaczonego do gry. W siatkówce plażowej na boisku znajduje się łącznie czterech zawodników. Co oczywiste, po dwóch stronach siatki. To zupełnie inna liczba, niż w wersji granej na hali, ponieważ w niej na boisku łącznie przebywać może czternastu zawodników. To aż siedem razy więcej, w porównaniu do omawianej wersji.

Kolejnym ważnym elementem różniącym się w obu wersjach dyscyplin, jest ilość punktów potrzebnych do wygrania seta. Odnosząc się do wersji rozgrywanej na piasku, to jest to 21 punktów, natomiast przy ewentualnym wyniku 20:20, gra się do dwóch punktów przewagi. W związku z tym jest, to o 4 punkty mniej w porównaniu do siatkówki halowej. Natomiast sama liczba setów rozgrywana jest do momentu, aż jedna z dwóch par wygra dwie takie partie. W przypadku remisu 1:1, gra w trzecim secie trwa do momentu zdobycia przez jedną z par piętnastu punktów.

Gra na piasku niesie za sobą wiele zalet, chociażby to, że posiadając swoją siatkę, można w nią grać nawet na własnym podwórku. Kolejnym plusem jest mniejsze ryzyko kontuzji czy zdarć na łokciach i kolanach, ze względu na zazwyczaj miękkie podłoże.

Sprzęt w siatkówce plażowej

To chyba największy plus uprawianie tego sportu na powietrzu. Czemu? W siatkówce tak naprawdę nie potrzeba zbyt dużej ilości sprzętu, oprócz własnej chęci spróbowania tego sportu! Wystarczy znaleźć w okolicy boisko z siatką, zaprosić ze sobą trzech kolegów i można stworzyć sobie już tym, wiele radości i zabawy. Jednak jest kilka produktów, które ułatwią grę w siatkówkę plażową. Jakie to są produkty?

Pierwszą najważniejszą kwestią jest oczywiście siatka. Jeśli nie gra się na boiskach do tego stworzonych, to podstawową sprawą będzie zaopatrzenie się w siatkę, a żeby miała się na czym trzymać to także słupki. Drugi, a zarazem najważniejszy element, to oczywiście piłka do gry. Ułatwić grę mogą odpowiednie skrojone koszulki bez rękawków, ponieważ nie pomniejszają zakresu ruchu rąk. Ostatnim wartym uwagi elementem, są okulary przeciwsłoneczne, z odpowiednim filtrem ochrony oczu i czapka z daszkiem. Dzięki temu zestawowi, gra będzie możliwa nawet w samo południe gorącego, letniego dnia!

Jak zacząć?

Sama gra ma prostą formułę. Należy wbić piłkę w pole gry rywala, znajdującego się po drugiej stronie siatki. Jednak w momencie gry, dla osoby zaczynającej, samo przyswojenie techniki odpowiedniego przyjęcia piłki, może okazać się bardzo trudne.

Jednak można sobie z tym łatwo poradzić. Wystarczy lekko podbijać sobie piłkę dwoma rękoma, na lekko ugiętych nogach dolnym sposobem. Dolny sposób odbicia w siatkówce plażowej, to podstawowy element do tego, aby z łatwością poradzić sobie podczas dynamicznej gry ze znajomymi. Warto zaznaczyć, że cała nauka powinna opiewać się również na odpowiedniej pracy nóg, dlatego podczas takiego odbijania ważne jest, aby nogi były stale ugięte, co pozwoli na większą precyzję i opanowanie piłki.

Akcesoria do gry

Tutaj warto wyróżnić trzy akcesoria. Podczas gry będą używać ich profesjonaliści, pół profesjonaliści, czy nawet amatorzy.

  • Siatka – bez niej nie będzie możliwa żadna gra. To ona wyznacza podział pól graczy przeciwnej drużyny. Niewątpliwie można ją porównać do bramki w piłce nożnej. Gra bez tego elementu, jest zwyczajnie niemożliwa.
  • Piłka – jeden z dwóch podstawowych akcesoriów obok wcześniej wymienionej siatki. Są różne klasy piłek, pompowane pod odpowiednim ciśnieniem. Na najwyższym poziomie używane są piłki profesjonalne.
  • Czapka, okulary – ze względu na porę roku w jakiej uprawia się tą dyscyplinę, na pewno przyda się ochrona przed słońcem całej głowy, czy oczu. Wpłynie to pozytywnie na komfort gry i bezpieczeństwo.

Siatkówka plażowa możliwa przede wszystkim jest do uprawiania latem. Granie w nią możliwe jest w wielu miejscach, w którym aktualnie się przebywa. Mogą być, to wakacje albo krótki wypad ze znajomymi. Dodatkowym plusem jest to, że nie potrzeba do uprawiania tej dyscypliny dużej ilości sprzętu. Siatkówka plażowa jest świetną formą zabawy i integracji z najbliższymi, czy nowo poznanymi znajomymi. Słońce, piasek i ciepło. Nic więcej nie potrzeba!