Więcej niż Jezus. Kilka słów o Świebodzinie i okolicach

Jest wiele ciekawych miejsc w Polsce, ale tylko jedno tak przypomina Rio De Janeiro. Mowa tu oczywiście o Świebodzinie. Czy jednak miasto może zaoferować coś jeszcze oprócz sakralnego pomnika? Jak wygląda kwestia mieszkań, turystyki czy infrastruktury? Sprawdzamy!

Kilka słów o Świebodzinie

Świebodzin to miasto w województwie lubuskim. Dawno temu znajdował się tam gród słowiański. Dzisiaj miejscowość ta słynie z Figury Chrystusa, który w latach 2010-2011 był największym posągiem Chrystusa na świecie. Oprócz figury Jezusa Świebodzin ma do zaoferowania bardzo wiele zabytków. Duża część z nich jest wpisana do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa listy zabytków. Świebodzin oraz jego okolice są świetnym miejscem na spędzenie weekendu.

Co można robić w okolicy Świebodzina?

Okolice tego miasta są niesamowite, ponieważ oprócz zabytków oferują także parki krajobrazowe. Mowa o Łagowskim parku krajobrazowym oraz Gryżyńskim. W pobliskich lasach można znaleźć bardzo wiele grzybów w sezonie, a woda w jeziorach zachwyca temperaturą oraz przejrzystością. Do największych jezior zalicza się jezioro Trześnioweskie, Łagowskie, Niesłysz, Paklicko Wielkie oraz Goszcza. W pobliżu można wypożyczyć kajaki czy rowerki wodne, a do tego jeziora oferują kilka pięknych plaż.

Oprócz pięknego krajobrazu warto przyjrzeć się także architekturze oraz zapoznać się z historią tych okolic. Miejscami, które trzeba zobaczyć w tamtych okolicach, jest Pętla Boryszyńska z obronnymi fortyfikacjami. Warty uwagi jest także klasztor Joannitów i klasztor Paradyż w Gościkowie. Okolice te posiadają także wiele zabytków sakralnych.

Aktywny weekend w Świebodzinie

Oprócz samego centrum warto zobaczyć także kilka innych rzeczy. Najważniejszym elementem jest jednak pomnik Jezusa Chrystusa. Bez korony ma aż 33 metry, a rozpięte ramiona mają aż 25 metrów. Pomnik ten jest widoczny z daleka. Krąży też wokół niego wiele legend wśród miejscowych.

W okolicy znajduje się także wiele szlaków. Dwa z nich są warte uwagi: Lubrzański Szlak Fortyfikacji i Szlak Nenufarów. Jest to szczególnie fajna opcja dla osób, które lubią piesze wędrówki.

Dla kogoś, kto na co dzień lubi aktywny tryb życia świetnym pomysłem może okazać się malownicza trasa kajakowa z Lubrzy do Gościkowa. Innymi aktywnościami w tych okolicach jest wędkowanie lub uprawianie innych sportów wodnych. W sezonie można nawet wypożyczyć sprzęt do nurkowania.

Najlepszy widok na okolice Łagowa oraz jeziora jest z wieży Zamku Joannitów. W okolicznych lasach można zobaczyć borsuki, ponieważ żyją tam od wielu lat i lubią chować się w najmniej oczekiwanych miejscach.

Mieszkanie w Zbąszynku lub innej miejscowości blisko Świebodzina

Jeśli cenimy sobie spokój i obecność przyrody, to dom w tych okolicach jest świetnym wyborem. Mieszkania na sprzedaż w Zbąszynku czy Łagwie pozwala na odpoczynek od miejskiego gwaru i naładowanie się pozytywną energią.