Z czego produkuje się pellet?

Z każdym rokiem pellet jako paliwo ekologiczne, lekkie i czyste w stosowaniu zyskuje coraz większe grono odbiorców. Z czego się je produkuje?

Pellet – co to takiego?

Pellet w Gorzowie Wielkopolskim to paliwo stałe, które może być stosowane w kotłach centralnego ogrzewania. W przeciwieństwie do innych tradycyjnych źródeł kopalnych, takich jak węgiel kamienny, nie pyli, nie pozostawia w kominie sadzy. Jest też lżejszy do transportu na duże odległości. Kupuje się go w workach, które ułatwiają wygodne przechowywanie. Granulat ma kształt drobnych wałków wielkości około centymetra każdy. Pellet składa się z biomasy, a więc odpadów produkcji rolnej bądź leśnej, które następnie zostały sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Pellet może być wytwarzany zarówno z pozostałości produkcji i obróbki drzewnej, trocin i zrębków, ale też ze słonecznika czy siana. Możliwości jest wiele, a jakość produktu końcowego jest uzależniona od zastosowanego w produkcji rodzaju materiału. Przez użytkowników ceniony jest za swoją ekologiczność i ekonomiczność. Pellet można nabyć w różnych klasach, od A1 (najlepszej) aż do B (najsłabszej). Pellet w procesie spalania nie emituje dwutlenku węgla ani też żadnych szkodliwych substancji, co stanowi mocny argument dla osób, dla których ważna jest troska o środowisko naturalne.

Brykiet – czym się charakteryzuje i czym różni od pelletu?

Brykiet w Gorzowie Wielkopolskim to materiał opałowy chętnie stosowany przez wiele polskich gospodarstw domowych. Charakteryzuje się walcowatą lub kostkową formą. Zazwyczaj jest sporo większy od wałków pelletu. Brykietu można używać w kotłach tradycyjnie opalanych węglem czy drewnem. Jest też on trochę tańszy od pelletu, choć różnice te nie są znaczące. Warto poszukiwać dostawców sprawdzonych i oferujących jedynie doskonałej jakości materiał opałowy – niezależnie od tego, czy ostateczny wybór padnie na pellet, czy też na brykiet. Gorszej jakości surowce podczas spalania pozostawiają po sobie bardzo dużo popiołu, z którym też trzeba coś zrobić.