Budowa domu metodą gospodarczą – o czym pamiętać?

Budowa domu metodą gospodarczą

Własny dom w spokojnej okolicy to marzenie wielu Polaków, jednak od pomysłu do jego realizacji daleka droga. Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które generuje wysokie koszty inwestycyjne, a także wymaga nieustannego nadzorowania. Co ciekawe, coraz więcej polskich inwestorów decyduje się na budowę domu metodą gospodarczą, dzięki której można nieco zaoszczędzić. O czym należy pamiętać wybierając ten rodzaj realizacji projektu domu?

Na czym polega budowa domu metodą gospodarczą?

W telegraficznym skrócie, budowa domu metodą gospodarczą wymaga od inwestora wzięcia czynnego udziału w procesie budowlanym na wielu polach. Nie chodzi jedynie o koordynację prac budowlanych – metoda gospodarcza bardzo często wiąże się z samodzielnym wykonywaniem części prostych prac, zakupem materiałów, a także logistyką. Brak zewnętrznego wykonawcy generalnego jest jednoznaczne z przejęciem odpowiedzialności za sprawny przebieg budowy oraz wybór odpowiednich podwykonawców.

Budowa metodą gospodarczą: harmonogram prac

Wielkim atutem pełnienia funkcji kierownika własnej budowy jest dostosowanie przebiegu prac do własnych możliwości oraz zasobów finansowych. To my decydujemy o tempie poszczególnych etapów budowy i jak mają w rzeczywistości wyglądać. Wybór metody gospodarczej może przyczynić się do sprawnego przebiegu budowy domu, ale i nieco opóźnić wprowadzenie się do gotowego budynku mieszkalnego, czego należy być świadomym od samego początku.

Zobacz także: https://megaportal.pl/budowa-budynku-gospodarczego-od-czego-zaczac/

Budowa metodą gospodarczą: technologie budowlane

Samodzielne zarządzanie budową domu to nie tylko elastyczny harmonogram prac, ale również możliwość wyboru najbardziej optymalnych technologii budowlanych dla specyfiki wznoszonego budynku mieszkalnego. Nowoczesne techniki pozwalają znacznie przyspieszyć budowę, jednocześnie zapewniając obiektowi maksymalny poziom bezpieczeństwa. Tak się dzieje w przypadku szalunków systemowych, które okazują się dobrą alternatywą dla tradycyjnego deskowania ścian betonowych czy żelbetonowych. Szalunki ścienne pozwalają wznosić stabilne ściany przy minimum wysiłku, a to wszystko dzięki ich wytrzymałej konstrukcji niezwykle łatwej w montażu. W przypadku szalowania niewielkich konstrukcji można zdecydować się na szalunki instalowane ręcznie, natomiast dla przyspieszenia realizacji większych inwestycji warto zdecydować się na szalunki montowane z pomocą dźwigu. Tak czy inaczej, szalunki ścienne to świetny wybór, zwłaszcza że konstrukcje można wypożyczyć za stosunkowo niewielką opłatą.

Budowa metodą gospodarczą: firmy budowlane

Nie wszystkie prace na budowie można wykonać samodzielnie z uwagi na niedostateczną wiedzę techniczną czy też brak specjalistycznego sprzętu czy narzędzi. Dlatego też nie da się uniknąć skorzystania z usług firm budowlano-remontowych, dzięki którym budowa może nabrać właściwego tempa. Wybierając ekipę budowlaną trzeba jednak uważać, zwłaszcza gdy znalezione w sieci ogłoszenia wyglądają zbyt perfekcyjnie. Warto zatrudniać fachowców z polecenia znajomych czy rodziny – jest to dostateczna gwarancja wysokiej jakości usług budowlanych.