Czym różnią się kostiumy teatralne od strojów filmowych?

wybor kostiumow

Właściwe zaprojektowanie choreografii i napisanie scenariusza filmowego lub gdy chodzi o sztukę teatralną, wymagać będzie niejednokrotnie wykorzystania kostiumów. Inne jednak stosuje się kostiumy w teatrze a inne przy produkcji filmów. Różnice występują w projektowaniu i estetyce. Ważna będzie także wytrzymałość i widoczne szczegóły.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kostiumy dla aktorów?

Jeżeli spoczywa na nas obowiązek przygotowania kostiumów dla aktorów, to przede wszystkim będziemy musieli się skoncentrować na rodzaju takich artykułów. Rozgranicza się przede wszystkim właśnie kostiumy teatralne i filmowe. Kluczowe znaczenie będzie tu mieć sam proces projektowania. Jeżeli chodzi o kostiumy teatralne, to przede wszystkim powinny one być widoczne z dużej odległości. Muszą silnie oddziaływać wizualnie na publiczność, która będzie oglądać przedstawienie. Akcentuje się tu linie i kształty. Kolory i wzory są bardzo często wyraźne i kontrastowe.

Jeżeli natomiast chodzi o stroje filmowe, to mogą one być bardziej subtelne i jednocześnie realistyczne. Duże znaczenie będzie mieć tu koncepcja estetyczna, na której będzie bazować reżyser i operator. Tu pod uwagę bierze się kontekst narracyjny.

Kostiumy muszą być wytrzymałe i trwałe

Zawsze także w przypadku takich produktów zwraca się uwagę na wytrzymałość i trwałość. Kostiumy teatralne, co jest naturalnie zrozumiałe, muszą wytrzymać wiele kolejnych przedstawień. Aktorzy będą w nich wykonywać wiele ruchów. To więc będą mundury wojskowe, czy też może kostiumy szlachty średniowiecznej. Muszą być wygodne tak, aby aktor wytrzymał przez całe przedstawienie, a jednocześnie bezproblemowe, jeżeli chodzi o naprawę ubrania lub zastosowanie poprawek. 

Z kolei kostiumy filmowe mogą być bardziej delikatne, ponieważ zwykle będą rzadziej używane i nie będą nastawione na bardzo intensywne działania na scenie. Poza tym kostiumy teatralne czasami będą projektowane w trochę większej skali, aby były w stanie oddziaływać ze sceny teatralnej na widzów siedzących dalej. Mogą mieć większe proporcje, a szczegóły będą bardziej eksponowane.